Истраживања показују да је све мање поверење грађана у државне институције. Влада, парламент и странке далеко лошије пласиране од Српске православне цркве и Војске Србије
ПОВЕРЕЊА у било коју друштвену институцију Србије нема чак сваки други човек млађи од 30 година. Осим што говори о расположењу младих, овај податак указује и да опада поверење у институције које су одувек убирале најбоље оцене – Српску православну цркву и Војску Србије.
Према готово свим скенирањима воље народа последњих година, црква и војска уживале су највеће поверење. Зависно од истраживања, метода и узорка, последњих година је однос прилично варирао. СПЦ је, према Цесиду, убедљиво најпопуларнија установа у Србији којој поверење поклања 59 одсто грађана, док у Војску верује 44 одсто. Оружане снаге, свега годину раније, према анкети “Балкан монитора”, биле су на првом месту са поверењем од чак 73 одсто.
Да ауторитет цркве међу младима слаби, међутим, може се закључити, по резултатима последњег анкетирања на Универзитету у Београду. Српској православној цркви, према анкети коју је спровела агенција “Маркетинг воркшоп” са Економског факултета, верује свега 15,3 одсто студената.
Да ни углед оружаних снага није као гранит, показало је почетком године и истраживање Цесида, урађено за потребе мисије ОЕБС. Војска је први пут од 2008. године морала да се помери на трећу позицију и да уступи место – полицији. Сва испитивања показују да су чиниоци попут Владе, парламента и странака далеко лошије пласирана.
– Јасно је да млади нараштај нема много узора и да је огорчен на свет који му кроји живот – каже Љубомир Чегар, социјални психолог.
– Помало мрк поглед омладине на војску, и цркву, ипак, ништа битно не мења, јер њима Срби традиционално придају велики значај у друштву.
У СПЦ не сматрају да јој углед опада и напомињу да се однос људи опрема њој не може мерити са односом према другим институцијама.
– Млади људи нису љубитељи институција и природна је њихова резерва према њима – каже Александар Ђаковац, свештеник Архиепископије београдско-карловачке. – Цркву људи доживљавају као националну и културну инстутуцију, па тако и мере и поверење према њој.
Новости