Модеран начин живота учинио је да смо веома изложени стресу који узима данак тако што лоше утиче на наш имуни систем и чини нас подложним различитим обољењима, а у овим месецима су изузетно опасни грип и прехладе.
Стрес изазива многе запаљенске болести црева попут Kронове болести и улцерозног колитиса. То су болести које су настале јер смо постали превише чисти. Док смо били прљави дотле смо имали природне стимулансе нашег имуног система и били смо здравији, како твдри професор доктор Бранимир Несторовић начелник пулмологије на Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој у Београду.
– Почели смо да се перкамо, да се туширамо сапунима. Полудим када видим оне бактерицидне сапуне. Ти сапуни су будалаштина последње врсте. Kажу да убијају 99 одсто бактериј. Па што их бре убија? Највећи број бактерија на свету уопште није заинтересовано за нас. Имамо 440.000 до сада познатих врста бактерија од којих се само неке интересују за нас. Ми смо безначајни у укупној земљиној биомаси. Изгледамо себи важни, али бактерије се баве неким другим стварима јер ми њима нисмо занимљиви – каже доктор Несторовић.
Он истиче да је употреба антибиотика данас постала као “добар дан” и да су они добри ако лече специфичну инфекцију и спашавају живот. Данас се они, на жалост, узимају по принципу “ајде да их узмем, што да не”. Они тако уништавају бактерије, али и сличност наших и бактеријских ћелија је веома велика. Веровати да антибиотици не штете нашем организму је потпуно смешно, јер има 20.000 синтетисаних антибиотика док се користи само стотинак јер су остали опасни по нас.
– Антибиотици ништа не лече. Ја кад то кажем моји студенти и специјализанти ме гледају бело. Ако немате бела крвна зрнца ви ћете умрети. Пацијенти који немају леукоците, можете да им дате било какав антибиотик и они ће умрети. Антибиотици само умирују бактерије, успоравају њихово размножавање. Без имуног система нема ништа, јер када четврти или пети пут узмете антибиотике долази до поремећаја белих крвних зрнаца. Антибиотици су нужно зло – истиче доктор.
Око нас се налази гомила природних антибиотика, али их слабо користимо. Један од њих је бели лук који је богат алицином и то је један од најјачих антибиотика који имамо. Прополис је исто изванредна ствар која у себи садржи 64 природна антибиотика и нема бактерије која је резистентна на то. Антибиотике треба користити за оно за шта су намењени, а то су бактеријске инфекције. У педијатрији је то 2 до 4 одсто инфекција, док су све остало вируси. Респираторне инфекције су болести које пролазе саме од себе.
Гнојна ангина пролази сама од себе лечена или нелечена. Већина лекара и пацијената мисли да ако узме антибиотик да ће спречити компликације, што није тачно. Да јесте, онда би људи који имају кијавицу попили антибиотик и тако спречили упалу плућа и нико не би имао упалу плућа.
– Педијатри често преписују антибиотике јер родитељи тако траже и мисле да лекари не раде добро свој посао ако деци не дају антибиотике. А не знају да сусве зачинске биљке антибиотици. Оригано користимо код тешких пацијената са јаким запаљенским болестима плућа јер убија бактерије. Зачинске биљке су људи почели да користе јер нису имали фрижидер и приметили су да се уз помоћ ових биљака месо дуже одржи. И црни бибер је снажан антибиотик – додаје лекар.
Главни проблем модерних људи је мало кретања и пуно стреса, док је људски живот постала стална борба, а депресија води у болест.
Телеграф.рс, Вестионлине