МАДРИД – Антиисламистички покрет “Патриотски Европљани против исламизације Запада” (ПЕГИДА), који се шири Немачком, добио је свој огранак у Шпанији, након прошлонедељних терористичких напада у Француској, саопштила је данас та група.
Шпанско крило покрета ПЕГИДА формирано је на друштвеној мрежи Твитер 8. јануара, дан након терористичког напада на сатирични недељник “Шарли Ебдо” у Паризу, у коме је убијено 12 људи, међу којима неки од најпознатијих француских карикатуриста.
“Исламу нема места у слободним и демократским друштвима попут Европе”, писало је у једној од првих порука групе на Твитеру тог дана. Шпански огранак покрета ПЕГИДА има око 800 следбеника на Твитеру и преко 2.700 лајкова на својој Фејсбук страници.
“Спремамо демонстрације ПЕГИДА Шпаније, на којима ће учествовати чланови ПЕГИДА Немачке. Објавићемо датум на Твитеру и објавити га и-мејлом”, наводи се у и-мејлу групе достављеном агенцији АФП.
Први протест ПЕГИДА Шпаније планиран је за понедељак испред џамије у Мадриду, али су организатори протест отказали јер им шпанске власти нису дале дозволу, предложивши другу локацију.
Покрет ПЕГИДА покренут је у октобру у Немачкој, маршом на коме је учествовало око 500 људи, али од тад бележи велики раст.
ПЕГИДА критикује не само ислам и тражиоце азила, већ и медије и политичку елиту које оптужују да су хришћанску културу у Немачкој разводнили мултикултурализмом, навела је француска агенција.
Портпаролка немачке канцеларке Ангеле Меркел критиковала је прошлог месеца покрет ПЕГИДА и сличне групе рекавши да “у Немачкој нема места за исламофобију или антиземитизам, мржњу према странцима и расизам”.
Активисти су најавили планове за сличне покрете у Аустрији, Швајцарској и Скандинавији, а неке екстремно десничарске групе изразиле су подршку немачком покрету.
Твитер налог шпанског огранка већ прати неколико екстремистичких група укључујући националистичку партију Фаланга, која је пружила идеолошку базу за диктатуру Франсиска Франка (1939-75).
Према подацима Уније исламских заједница у Шпанији, та држава има око 1.000 џамија и у њој живи око два милиона муслимана, од укупне популације од око 47 милиона становника.
Танјуг