Прво је морао да се адаптира простор, па је утврђено да недостаје главни микроскоп, а онда је генетичарка отишла на трудничко боловање, каже директор ГАК „Народни фронт”
Генетска лабораторија до данас није отворена у Гинеколошко-акушерској клиници „Народни фронт” иако је то најављивано још 2006. године. Донација апарата за лабораторију, као и мамограф, за које надлежни не знају одакле су дошли, стигли су те исте године у ову установу. Од тада се најављује отварање лабораторије, а у међувремену су неки апарати дати другим установама.
Лекари објашњавају да је ова лабораторија значајна због анализа плодове воде трудница и обављања више врста цитогенетских и молекуларно-генетских анализа различитих обољења, као што су: Даунов и Тарнеров синдром, цистична фиброза, мишићна дистрофија и хемофилија.
– У јулу 2010. тражено је да се генетска лабораторија премести у Институт за мајку и дете, јер ми нисмо успели да ставимо у употребу набављене уређаје. То није урађено. Неки апарати за генетску лабораторију су однети у „Винчу”, неки су остали овде, како би се заварао траг. Поставља се питање да ли ће бити изгубљена лабораторија због неажурности и неспособности надлежних – пита се лекар из ГАК „Народни фронт”, који је желео да буде анониман.
У марту 2010. је једна компанија донирала новац за адаптацију простора у којем је требало да буде смештена лабораторија. У фебруару наредне године стигла је још једна донација и тада је директор ове установе професор др Душан Станојевић, на конференцији за новинаре рекао да ће лабораторија бити убрзо отворена и да ће допринети повећању броја дијагностичких процедура, а самим тим и смањењу трошкова за лечење и смештај деце која се роде са неком од наведених наследних болести.
Директор клинике др Станојевић јуче је екипи „Политике”, која је посетила болницу, објаснио да су разлози због чега још не ради генетска лабораторија у оквиру болнице то што су најпре чекали адаптацију простора, затим је настао проблем са кадром, јер је генетичарка отишла на трудничко боловање. Онда су, прича наш саговорник, приметили да у запакованим апаратима нема главног микроскопа који чини срце лабораторије. Да ли је неко узео главни микроскоп и ко је то учинио др Станојевићу није познато.
– Када смо отворили пакете са опремом и хтели да је поставимо у адаптирани део, у кутијама није било тог микроскопа. Добио сам објашњење да га је бивши директор заменио за 10 мањих микроскопа за Одељење за цитологију. Вероватно је мислио да је то приоритетније, пошто још нисмо имали просторије за ову лабораторију. Онда је преуређење простора завршено, али докторка коју смо ми школовали да буде генетичар је остала у другом стању и отишла на трудничко боловање. Нема генетичара на тржишту, нисмо могли другог да нађемо. Договорено је да наши лекари раде амниоцинтезу, па шаљу узорке у „Винчу”. Тамо ради мајка наше генетичарке која нам помаже у анализама. Не плаћамо „Винчи” пуно за њихове услуге. Али битно је да труднице ништа не плаћају за то и да нико није ускраћен за услугу. Приоритет нам је био да набавимо најпре ултразвук, што смо урадили, па сада планирамо да од наших пара купимо спорни микроскоп који кошта 60.000 евра и да то све проради у мају – рекао је др Станојевић док нам је показивао празне просторије намењене за лабораторију, као и делове где се налази неколико комора и нераспакованих кутија.
Генетска лабораторија је потребна женама старијим од 35 година и оне код којих је утврђено да се у породици рађају генетске аномалије, или уколико је „дабл” и „трипл” тестом где се уз помоћ ултразвука и узимања хормона из крви трудница одређује да ли постоји сумња да ће се родити дете са монголоидном идиотијом.
– Ми у сарадњи са „Винчом” урадимо годишње између 700 и хиљаду генетских испитивања. Да бисмо тај део одвојили од оног дела установе где су гужве, адаптирали смо читаво једно одељење Дневне болнице за патологију трудноће, где се налазе оне жене код којих се сумња да могу да добију дијабетес и где се ради генетско саветовање једном недељно. У оквиру тог одељења треба да функционише и генетска лабораторија. За адаптацију која је коштала 35 милиона динара, трећину новца смо добили из буџета, а остатак из донација и допунског рада. Питао сам донаторе да помогну. Па и Мирослава Мишковића сам молио и он је дао паре. Када лабораторија проради радићемо једини у земљи две методе, једна је пи-си-ар за брзо очитавање налаза, а радићемо и анализу вируса да ли рецимо жена може да добије карцином грлића материце – нагласио је др Станојевић.
У Институту „Винча” до закључења овог броја нису одговорили на наша питања о сарадњи са ГАК „Народни фронт” и колико новца добијају за обављање анализа.
——————————————————————–
„Шетање” мамографа
ГАК-у „Народни фронт” је 2006. дониран и мамограф, који се у овој болници никад није користио.
– Наводно је било прича да апарат зрачи па смо тражили од „Винче” да се мери зрачење и показало се да то није тачно. Следећи изговор је био да нема места за њега, па смо нашли места, онда је био проблем тај што немамо радиолога. Сигурно је могао да се прими неко на одређено време да ради, рецимо три сата дневно. Свака гинеколошка клиника у свету се бави лечењем дојки, што код нас није случај – тврди лекар из поменуте здравствене установе који је желео да буде анониман.
Интересантно је да нови мамограф који је ГАК „Народни фронт” дао здравственој установи у Краљеву, ни у овом граду није коришћен, јер је постојао други на коме су обављана снимања. Тек после интервенције Министарства здравља мамограф који је годинама скупљао прашину, уместо да се на њему прегледају жене, послат је у Дом здравља у Куршумлију, где се очекује да ће почети прегледи.
———————————————————————-
Министарство здравља помоћи ће куповину микроскопа
– Важно је да се генетске анализе обављају без застоја, а Министарство здравља ће обезбедити средства за набавку централног микроскопа – кажу у овом министарству, додајући да убудуће неће најављивати отварање одељења или здравствених установа, док комплетан посао не буде завршен.