Друштво

Апотекама понестаје и инсулин

У ДРЖАВНИМ апотекама тање се залихе лекова, а када ће стићи нова испорука још нико не зна. Из рафова полако нестаје и инсулин, а већ дуже нема ни појединих диуретика, антибиотика, лекова за астму и коагулацију крви, неких медикамената за терапију остеопорозе…

Највећа у мрежи, Апотекарска установа „Београд“, са 123 апотеке, прва је у четвртак објавила позив за јавну набавку. Већина установа, међутим, расписаће тендере тек крајем следеће недеље. Иако се лекови после месец дана прекида у снабдевању сада купују по хитном поступку, прве испоруке могле би да се очекују најраније за три недеље.

Лекови се сада набављају у количинама које би требало да буду довољне за наредна четири месеца. Али, како се то сада први пут ради путем тендера, с којима много искуства немају ни апотекари, ни добављачи, очекује се да би могло да буде различитих проблема који би успорили процедуру.

– Тренутно се прерачунавамо које количине лекова су нам потребне за наредна четири месеца – каже за „Новости“ Небојша Јорговановић, представник Удружења државних апотека Србије и директор Апотекарске установе „Пожаревац“. – Упоређујемо потрошњу у прва четири месеца прошле и истом периоду ове године, јер су сада у издавање лекова на рецепт, о трошку осигурања, укључени и приватни апотекари. Велики је проблем, међутим, да добављачи тако брзо прикупе документацију: банкарске гаранције, потврде МУП да нису под истрагом и остало.

Апотекарска установа „Пожаревац“ за наредна четири месеца купиће лекове у вредности 220 милиона динара. АПУ „Београд“, међутим, треба 10 пута више.

КОД ПРИВАТНИКА ПУНИ РАФОВИ У ПРИВАТНИМ апотекама „Новостима“ је у четвртак речено да несташице, осим оних препарата који се привремено не производе – нема. Приватници, за разлику од државних апотекара, не морају да се снабдевају централизовано све док 50 одсто промета не остварују преко рецепта. Уговоре са Републичким фондом здравственог осигурања досад су потписала 153 приватника, са око 600 апотека.

– Тендер је расписан, али се наше залихе полако топе – каже др Милана Дучић из АПУ „Београд“. – Из дана у дан Центар за информације о лековима прима све више позива, што је знак да поједини лекови, поред оних који су били дефицитарни још прошле недеље, сада не могу да се нађу у свим апотекама.

Таква је, рецимо, ситуација са инсулином. Још га има, али не може да се нађе у свим апотекама. Ситуација са снабдевањем већ постаје ургентна и требало би што пре да набавимо нове количине лекова.

У државним апотекама тренутно нема лека „синкум четири“ за коагулацију крви, диуретика „спиронолактон“ и „јуринекс“, затим антиагрегационог препарата „тиклодикс“, нема ни литијум-карбоната за терапију психичких поремећаја, недостаје и један лек за терапију остеопорозе.

А давно су дефицитарни и „дурофилин“ и „аминофилин“ за лечење астме, али је за то разлог застој у производњи ових препарата.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!