Апотека Београд налази се у све већим проблемима са пословањем, а радници су све више фрустрирани развојем ситуације, док се решење и поред бројних најава и обећања, не назире.
Радницима касне плате, све је већи дефицит тржишних лекова због дугова добављачима, а конкретног решења нема ни од руководства ни од челника Града, који је власник Апотека Београд.
О овом проблему, причали су и градоначелник Београда Александар Шапић, као и председник Скупштине Београда Никола Никодијевић, помињане су различите опције, нуђено опозицији и самим радницима да предложе кадровска решења, али је све остало без конректног плана.
Раније, радници Апотека Београд покушали су до решења да дођу и протестима, што је само на кратко време имало ефекта.
В. д. директора Апотеке Београд Никола Прелевић недавно је у изјави за лист Политика рекао да су морали да спроведу одређене болне реформе.
Па је тако број радника Апотека Београд смањен са 800 на 630, од којих су, како је рекао, неки отишли у пензију, а неки прешли код приватника. Поред тога, затворене су и бројне апотеке и сада уместо 107, ради њих 75.
Овим потезима, како је навео, успели су да смање средства потребна за плате за 35 милиона динара. Међутим, и поред тога, уз гашење 33 апотеке и 170 радника мање, изгледа нема довољно средстава да се преосталим радницима редовно исплаћују зараде.
За овакво стање, запослени криве руководство, на челу управо са Прелевићем.
Они сматрају да су их лоше одлуке људи на челним позицијама и нерационално трошење новца довели до тога где су сада.
Томе у прилог, како кажу, иде и то да је Апотека Београд од децембра 2023. године склопила уговоре за услуге оглашавања и маркетинга у вредности од скоро 62 милиона динара.
Председница синдиката Опстанак Јелена Шикуљак за Данас указује да је то непотребно потрошен новац, који је могао бити боље употребљен.
Она додаје да ситуација само иде на горе и да, иако се на седници Скупштине града 25. децембра причало о репрограму дуга, он се још увек није десио.
„Са данашњим датумом нама касне две и по плате, а још увек нам није најављено да ћемо је добити па може да се дести да то буде и више“, наглашава наша саговорница.
Она наглашава да и са смањеним бројем апотека и са смањеним људством и уз помоћ Града, радницима плате све више касне, а робе нема.
„Немамо тих тржишних лекова у довољној количини, немамо све шта треба. Тако да можемо да кажемо да су апотеке оскудно снабедвене и ми у тако лошим условима радимо већ седам месеци“, указује она.
Шикуљак подсећа да је до 2023. године све могло да функционише, а сад одједном не може.
„Ми смо слали упите свима хијерархијски и добили смо одговор да се услови пословања нису мењали. Генрални директор је дошао у јуну 2023. године, а већ од октобра, према његовим речима, нама креће да пристиже помоћ Града. Он је рекао да је затекао скоро празну касу, значи ми смо за та четири месеца успели да дођемо до минуса“, упозорава она.
Наша саговорница поставља питање како се дошло до оволиких дугова и до кашњења исплата и према запосленима и према добављачима.
У септембру им је, како наводи, на седници Скупштине града Београда одобрена помоћ на три месеца од по 33 милиона динара, преко Секретаријата за здравство.
„Никодијевић је тада рекао да ће Град учинити све да се помогне да не буде дуговања бар за плате, али ми смо дочекали крај децембра уплатом октобарске плате. Он је затим у децембру рекао да ће се урадити репрограм дуга и да ће нова роба почети да улази у апотеке како бисмо се опоравили. Јануар полако пролази, а роба није стигла“, наглашава Шикуљак.
Она подсећа и да су до скоро радници Апотека Београд имали неоверене здравствене књижице, зато што нису уплаћени доприноси за 2024. годину, односно нису биле плате за новембар и децембар.
Које би било решење за пословање Апотека Београд?
Претходни директор је, како каже наша саговорница, припремио све папире да се плате радника Апотека Београд уговоре преко Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО).
„Исто као што имају сви здравствени радници, међутим, тренутни в.д. директор то није завршио. Нама би то и сада било решење, када би се тај новчани трошак пребацио на републички ниво, а с друге стране да се ми сконцентришемо на дугове ка добављачима. Требало би нам више месеци, али ту жртву смо спремни да поднесемо“, наглашава Шикуљак.
Дакле, како сумира, излаз је уговарање плата преко Фонда и да се смени руководство које их је довело у овакву ситуацију.
Што се тиче потенцијалне приватизације, она каже да они то не виде као решење.
„Наш примарни циљ је да се одржи јавно апотекарство. Ми не гледамо пацијенте као профит, ми не можемо људе тако да гледамо. То је суштина наше струке, да лечимо некога, а не да га гледамо као зараду. Зато приватизација није добра, јер када се деси нешто, као што је била пандемија, систем се ослонио на државни сектор, приватни то није интересовало“, указује она.
Да би се заштитио јавни интерес, према њеним речима, мора да се има систем државних апотека и да се поштује план мреже.
„Тај план мреже тренутно предвиђа да на 4.000 становника иде једна државна апотека. Зато се ми противимо затварању апотека, јер је неопходно, посебно на периферији, да постоје државне апотеке, јер приватник тешко да ће доћи. И ако дође, неће држати повољне цене“, сматра Шикуљак.
Директор Центра за локалну самоуправу (ЦЛС) Никола Јовановић за Данас указује да је Апотека Београд у лошем стању што због лошег менаџмента, што због конкуренције приватних апотекарских ланаца.
„Потребно је донети стратешку одлуку о њиховој будућности, међутим први корак мора бити увођење професионалног менаџмента који ће сагледати ситуацију и понудити одржива решења“, сматра он.
Јовановић наглашава да Шапић не треба да “открива топлу воду”, већ да дозволи конкурс за професионалног директора, што је и законска обавеза.
„На жалост, у јавним комуналним предузећима у Београду управљају најгори партијски кадрови, а конкурси се по правилу не расписују, већ се управља у такозваном в.д. стању што је незаконито“, упозорава наш саговорник.
Јовановић потенцијалну приватизацију не види нужно као лоше решење.
„Интересовање за конкурс који је Шапић својевремено најавио показао је индустријалац Владимир Ковачевић, који је могао да буде добро решење јер има вишедеценијско искуство у привреди и конкретно фармацији. Али очигледно је Шапић блефирао када је обећао конкурс, већ наставља да управља Београдом без знања, одговорности и добре намере“, закључује он.
„АФОРИСТИЧНА“ ЕЛИТНОСТ
Десетак година неки кризу су надмашили, оставили је народу. Они га научише да је први на континенту, малтене у свему, привредни раст, број вакцинисаних од короне, најмањи број оболелих, да не помињем вирус. Када људи отворе фрижидер-празан, када отворе новчаник, уколико га имају, празан, он од новчаника се трансформисао у документарник, када оду у продавницу, забораве шта би требало да купе, врате се у празној кући, празним кесама. Људи беже једни од других, једино скупа су заједно када их окупи гласноговорник на отварању фабрика, споменике, аутопутева и све што замисли, људи остају до краја здружени и јединствени, а после сређу утиске. Када се врате кући, све на старо (снс), гледају ТВ и од узбуђења чешће морају да бришу екране. Једина истина је да није уништена корона, а само што није?
♣ Филозоф Џон Лок је рекао “Homo hominis lupus est – Човек човеку је вук”. Ја бих желео да превод гласи: “Човек човеку је брат”.
♣ Благо ко има пријатеље. Тешко ономе коме они помогну?
♣ Један високо котирани функционер, који све зна, у задње време и медицину.уместо да напредује у тој науци он је уписао школу кошарке. Чувај га Боже.
♣ Јединствени смо у свету, нас не лече лекари, већ политичари, лекари тек треба да науче.
♣ Наша пракса да од пријатеља правимо непријатеље. Сви кажу да је холестерол штетан, а стварно није. Како да се људи понашају према политичарима некад користе, а више штете, не себи.
♣ Неки не могу да слушају туђе глупости. Да, не могу, јер они причају само глупости. Конкуренцију не трпе?
♣ Мирослав Алексић ових дана је бацио политичаре у запечак. Он са понашањем у култној школи глуме и још по нешто… је главна тема свих медија у негативном контексту.
♣ Не желим оно што нећу. Хоћу свакако оно што желим. Нема скретања?
♣ У свету увек је владала жива страховлада. Сада ту улогу је преузела невидљива и тешко уништива корона.
♣ Корона вирус је коначно мутирао. Политика никако да мутира, осим у парама.
♣ Корона вирус је повећао милијарде у милијардама. Али зато је пукла средња класа, сања хлеба.
♣ Корона вирус односи велики новац из буџета. Он се не види, а виде се болесни и гладни.
♣ Вођа не носи маску. Зна да чизма главу чува.
♣ Корона вирус није поштедео ни демократију. Стално слушам монологе једног човека.
♣ Он их лаже, они га лажу. Сви се добро лажу!
♣ Истина истину стиже, лаж никако да стигне лаж.
♣ Пијем, пијем да га не (не)заборавим, а да „испари“.
♣ Ако настави, моја фирма профитабилно, овако, бојим се да следећа година буде нам завршна.
♣ Моја фирма је профитабилна. Док се другачије не излаже.
♣ Ја и мој директор смо слични. Само је он богатији.
♣ Његова лаж је истина. Она је прихватила реалност.
♣ Oртодоксни сам верник. Верујем да ће нам бити боље сутра!
♣ Успешна влада у неуспешној земљи подсећа на доброг домаћина у пропалом домаћинству.
♣ Боље ужасан крај, него ужас без краја.
♣ Утицај Сосе на медије је раван утицају медије на производњи бакра.
♣ Наше друштво је прескочило сатанизацију, али не и станијизацију.
♣ Ера дединкизације је завршена. Шта ћемо сада?!