Друштво

Апотеке троше задње залихе

ДРЖАВНЕ апотеке троше последње залихе најтраженијих медикамената, а поједини диуретици, антибиотици, седативи, антидепресиви, препарати против епилепсије, реуматског артритиса, остеопорозе или згрушавања крви не могу да се нађу – „ни за лек“. Пацијенте који иду од једне до друге апотеке и излазе са нереализованим рецептима, све некако подсећа на деведесете године.

У Апотеку „Београд“, која је прва спровела јавну набавку 1.175 врста лекова и медицинских помагала, почеле су да стижу испоруке, али многих лекова још нема.

– Инсулини су стигли 20. маја, цитостатици и лекови за ХИВ позитивне 23. маја, а испоруке лекова обухваћених хитном јавном набавком су почеле у среду – каже, за „Новости“, Драгана Симић, директор Апотеке „Београд“.

– Очекујемо да ће наредних дана у 124 наше апотеке стићи сви лекови изузев оних којих на тржишту нема због проблема у производњи „Срболека“, „Југоремедије“ и „Галенике“ или увоза. Већ следеће недеље започећемо отворени поступак јавне набавке којим се обезбеђују лекови до краја године.

Мр Милана Дучић, из Центра за информације о лековима Апотеке „Београд“, каже да је стигао диуретик „спиринолактрон“, „аминофилин“ за терапију астме, „фосеванс“ за лечење остеопорозе, антипсихотик „рисполет“. Пацијенти, међутим, не могу да нађу „амиодарон“ против срчане аритмије, бета блокатор „бисопролол“ и „монодипин“, који се прописују кардиоваскуларним болесницима, као ни „енелаприл“ за терапију хипертензије. Ови лекови се званично не воде као дефицитарни, јер је остала понека кутија.

Број дефицитарних лекова се повећава јер је већина апотека 1. априла обуставила набавке кад је почела примена Закона, којим је непоштовање процедуре дефинисано као кривично дело. Њихов захтев да се до следеће године изузму из примене Закона није уважен, па се касно кренуло. Многе од 37 апотекарских установа су још у поступку припреме тендера, па и ако не буде жалби, прве испоруке тешко да могу да очекују пре друге половине јуна.

 

БРОЈКЕ * 170.000рецепата дневно испишу доктори 
* 90милиона кутија лекова изда се годишње 
*30 милијарди годишње за лекове на рецепт

 

Међу апотекарима има и оних који нису дозволили да дође до несташице, али сада стрепе од кривичне пријаве.

– До краја априла нисмо знали шта да радимо: да ли да набављамо лекове по генерици (хемијском саставу), као што је од нас по новим правилима тражено, или по заштићеном имену, на шта нас обавезује уговор са РФЗО – каже Небојша Јорговановић из Удружења државних апотека Србије. – За то време ја сам морао да набављам ургентне лекове, јер нисам могао да дозволим да неко од пацијената умре зато што нема терапију, и ако то подлеже кривичној одговорности, спреман сам да „станем на црту“. Конкретно, ми још ишчекујемо сагласност Управе за јавне набавке и, чим је добијемо, расписаћемо хитну набавку за 200 милиона динара, што би требало да обезбеди редовно снабдевање за четири месеца. Наше залихе су довољне за још 10 дана.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!