Економија

Арапи узели паре српским сточарима и нестали

Данас је био последњи дан за потписивање уговора за бескаматне зајмове од по 50.000 евра за српске сточаре, које је прошле године расписало Друштво српско-арапског пријатељства.

Међутим, како сазнаје Н1, уговори нису потписани, а представници овог удружења нестали су без трага и гласа. Влада Србије је због тога обавестила полицију, јер постоје основане сумње да се ради о превари.

Казмер Варга породицу прехрањује мукотрпним радом на салашу код Малог Иђоша, на ком држи коње и овце. Када је чуо за конкурс на ком би имао шансу за кредит од 50.000 евра, није размишљао ни часа.

„Прочитао сам позив у новинама, и одлучио да покушам. Испуњавао сам све услове, и платили смо учешће 15.000 динара. Изабрали су ме, и рекли ми да ће доћи како бисмо потписали уговор, али након тога, нико нам се није више јављао“, прича Варга.

Казмер је само један од 101, колико је људи наводно прошло на конкурсу које је расписало Друштво српско-арапског пријатељства, а учешће је платило њих 124. А то је само први круг, јер је ово удружење недавно расписало и други, који је трајао до 25. јануара. Резултати другог круга нису познати, а услови конкурса били су идентични.

Одговоре смо покушали да добијемо на адреси удружења у београдском насељу Врачар, где смо сазнали само да нисмо једини који су их тражили.

Међу фирмама регистрованим на овој адреси не постоји Друштво српско-арапског пријатељства. Како нам је рекао радник обезбеђења, такво друштво овде никад није ни постојало, а од септембра се наслушао прича људи из различитих крајева Србије, који питају где се оно заправо налази.

На сајту удружења стоји да се оно од 25. децембра налази у Аирпорт Цитyју на Новом Београду, међутим, како су нам потврдили у том бизнис парку, међу закупцима их нема, нити их је икад било.

„У последње време, можда последњих месец дана, код нас телефон звони прилично често и људи се распитују за поменуто друштво. Ми нисмо имали контакт са њима, покушали смо да га успоставимо контакт преко телефона који се налази на њиховом wеб сајту, међутим, без успеха“, каже ПР менаџер Аирпорт Цитy-ја Марина Делеон.

Да ли је ово удружење искористило бројне изјаве премијера о арапским инвестицијама за пољопривреду, и на тај начин преварило паоре? У Влади Србије нису желели да коментаришу да ли постоји механизам којим би евентуална превара могла да се предупреди, и кажу – случај је предат полицији.

„Никад нисам чуо за поменуто Друштво српско-арапског пријатељства, нити сам упознат са деловањем тог удружења. С обзиром на садржину и природу навода које сте упутили, обавештавам вас да је исте Кабинет председника Владе проследио МУП-у на поступање у складу са њиховим надлежностима“, рекао је Драган Гламочић, саветник премијера за пољопривреду.

Само од учешћа пољопривредника у првом кругу конкурса, ово удружење зарадило је близу два милиона динара.

Н1инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!