Национална компанија из Уједињених Арапских Емирата „Етихад” негирала је за „Политику” инсинуације да се повлачи из „Ер Србије”, у којој има 49 одсто власништва. Преосталих 51 одсто у власништву је Републике Србије.
– Спекулације у вези са променом инвестиције „Етихад авиејшн групе” у „Ер Србији” и подршком коју пружамо својој партнерској српској компанији потпуно су нетачне и без основа. „Етихад” јесте и остаће у потпуности посвећен стратешком партнерству са већинским власником „Ер Србије”, Владом Републике Србије. Од свог поновног покретања, пре само три године, српска национална авио-компанија трансформисана је у профитабилног и одрживог авио-превозника, најбољег у својој класи – одговарају из ове компаније.
Са друге стране, Зорана Михајловић, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре каже да Влада Србије има план Бе за „Ер Србију”. Она, међутим, додаје да нема никакву информацију о евентуалном смањењу удела „Етихада” у власништву нашег националног авио-превозника.
На питање „Политике” на конференцији за новинаре да ли „Етихад” смањује свој удео у „Ер Србији” и планира ли смањење броја запослених, министарка Михајловић је одговорила да је те наводе први пут чула из медија.
Михајловићева је истакла да држава, која је власник 51 одсто акција
„Ер Србије”, није добила ниједну званичну информацију о евентуалним променама власничког удела, отпуштањима или новом кадрирању.
– Србија има јасан уговор са „Етихадом” и јасне су обавезе једног и другог акционара. Да ли ће кадровски нешто да мења у „Етихаду”, то баш и није наша ствар. За сваку ствар, бар што се тиче инфраструктуре и овог министарства, постоји план Бе – објаснила је министарка Михајловић. Она је истакла да ће се о свим евентуалним променама, уколико стигне било какав званични захтев, морати да разговара на седници владе.
Београдски медији већ неколико дана извештавају да ће Џејмс Хоган, председник и први човек „Етихада”, добити отказ, и то због својих неуспелих пословних авантура, о чему је први известио немачки пословни дневник „Ханделсблат”. Ипак, представници „Етихада”, националне авио-компаније Уједињених Арапских Емирата, пре два дана нису желели да разреше ову енигму уз напомену: „Не коментаришемо неосноване гласине на тржишту.”
Ова компанија је пре неколико дана најавила да ће смањити број запослених због „све конкурентнијег амбијента на тржишту ваздушног саобраћаја”.
Они су то описали као одмерено смањење броја запослених у неким пословним деловима, не желећи да износе било какве прецизније податке.
Осим „Ер Србије”, у којој је власник 49 одсто акција, „Етихад” има удео у немачком „Ер Берлину” и италијанској „Алиталији”.
Према писању немачке штампе, „Етихад” је на овим тржиштима изгубио 2,5 милијарде евра, али подаци из финансијских извештаја „Ер Србије” указују да је ово предузеће прошле године остварило нето добит од 1,2 милиона динара. По свему судећи, томе је знатно допринела и државна субвенција од 29 милиона динара.
Политика.рс
Lepa poslovna politika dobijes 29 pa si u dobiti 1.2 miliona.