Београд – Арапски аграрни гигант, компанија „Ал Дахра“ најавила је да жели у најскорије време да купи чак 20.000 хектара српских њива.
Један од највиших челника конгломерата из Уједињених Арапских Емирата Калим Абдула ал Дареи на Светском форуму за иновације и пољопривреду најавио је да су за српске њиве, али и њиве у још неким државама већ издвојили 130 милиона долара.
Не зна се колико ће из те касе тачно бити издвојено за куповину у Србији, али оно што се зна то је да ће им врата за овакву трансакцију бити потпуно отворена у септембру, када по Споразуму о стабилизацији и придруживању са ЕУ морамо на светско тржиште да ставимо српске оранице.
Додуше, држава је најавила ограничења која ће то умногоме отежати, међутим, то за Арапе не би требало да представља никакву препреку, с обзиром на то да једноставно могу да купе неку српску фирму и преко ње реализују трансакцију.
Ако се планови „Ал Дахре“ реализују, они ће постати један од највећих велепоседника у Србији и озбиљно ће у овој области угрозити примат тројици српских бизнисмена, који су тренутно неприкосновени владари над пољопривредним земљиштем у Србији. Реч је о Петру Матијевићу, који има близу 28.000 хектара ораница, Миодрагу Костићу са 24.000 хектара и Мирославу Мишковићу са близу 16.000 хектара.
Куповином 20.000 хектара, уз садашњих 1.000, до којих су дошли откупом 51 одсто „Руднап аграра“ од Војина Лазаревића, Арапи би избили на треће место. А наши велепоседници тешко могу да их у томе омету јер сви заједно немају толики новац да би могли да уђу у равноправну трку с њима.
Питање је и да ли ће те трке уопште бити јер између Србије и Емирата постоји споразум о заједничком улагању па би ових 20.000 хектара могло и кроз ову форму да дође до Арапа.
Паори пак сматрају да ово није добра вест и да прети опасност да највеће српско благо оде у туђе руке.
„Србија ће свој највећи рудник злата, земљу, дати Арапима и другим странцима. Озбиљне државе оранице не продају тако лако странцима, већ их издају у закуп својим паорима“, кажу из удружења Бачких паора.
Сличан став имају и стручњаци.
„Уместо Арапима и другим странцима држава би требало да се да у закуп српским сељацима и од тога би се зарадило три милијарде евра“, наводи за „Блиц“ пољопривредни стручњак Бранислав Гулан.
Шта је најавио Калим Абдула Ал Дареи
„Планирамо да потрошимо око 130 милиона долара ове године, да купимо њиве широм света како бисмо улагали у пројекте који би обезбедили већу безбедност хране. У Србији имамо већ око 1.000 хектара земље и планирамо да купимо још, јер нам је циљ 20.000 хектара“.
С. Вукашиновић, Блиц