Министарство за заштиту животне средине је од еко-такси у државну касу прошле године уплатило 10,2 милијарди динара (85 милиона евра), али само половина тих средстава заврши у зеленом фонду. Овај податак, који је потврдио и министар за животну средину Горан Триван, посебно боде очи након све чешћег откривања илегалног отровног отпада лагерованог по разним локацијама широм Србије.
И док ресорни министар сматра да сав новац добијен од еко-такси треба да буде искоришћен за заштиту животне средине, јавност остаје ускраћена за информацију коме је и чему Министарство финансије који “кроји” државну касу наменило разлику новца добијеног од зелене таксе.
У Удружењу рециклера Србије наводе да је држава последњих осам година наплатила близу 49,2 милијарди динара, док је за третман 400.000 тона опасног отпада исплаћено само 12,5 милијарди динара.
– Новац мора да се троши на третман отпада или ћемо се и даље суочавати са хиљадама тона скривеног опасног отпада, као што је био случај у Новом Саду, Обреновцу или Апатину – упозоравају у Удружењу рециклера.
Они подсећају да је опасан отпад токсичан, канцероген, врло често невидљив, а може да изазове загађење апокалиптичих размера, с последицама на здравље наше деце, њихове деце и читавих генерација. Како је последњих недеља све учесталије откривање илегалних депонија отровног отпада, грађани у Србији су све више забринути за своје здравље и средину где живе и где им стасавају деца.
По обичају, после прве медијске пажње након откривања отпада, одговори на бројна питања изостају. Тако је јавност и даље ускраћена за информацију да ли је реч о о домаћем или увезеном отпаду и како на крају заврше кривци – да ли само неком минорном финансијском казном док настављају да због зараде трују окружење и народ?
Погон у Свилајнцу?
Ниједна општина у Србији не жели да се на њеној територији изгради погон за прераду опасног отпада, жале се у надлежном министарству. Министар Триван помиње Свилајнац као могућу локацију.
– На основу урађених испитивања и процене наших стручњака, који раме уз раме стоје са светским, можда би могло да се разговара о томе да постојећа термоелектрана Морава код Свилајнца постане место где би се радио физичко-хемијски третман опасног отпада – рекао је Триван.
Према његовим речима, то је пројекат Електропривреде Србије јер се Морава полако гаси, а локација на којој се налази је одлична за овај посао.
Ј. Арсеновић – Вести