Србија

Археолози око Куршумлије открили пет древних градова за које нико није знао

АРХЕОЛОЗИ Народног музеја Топлице из Прокупља и Народног музеја из Београда наставили су археолошка истраживања у општини Куршумлија, која се спроводе сваке јесени већ пет година.

Они су до сада открили 11 изгубљених градова на обронцима Копаоника и на Радан планини.

За пет градова који су откривени око Луковске бање до сада се није знало.

Археолог Народног музеја Топлице Јулка Кузмановић Цветковић рекла је да тих пет градова још представљају мистерију и да су потребна опсежнија археолошка истраживања како би се сазнало више о њима.

„Ти градови нису били евидентирани на археолошкој мапи Србије. У питању су утврђени градови на врховима планинских венаца, око Луковске бање. Оно што сада можемо да претпоставимо је да ти градови имају везе са некаквом делатношћу на том простору, највероватније са рударством“, казала је Кузмановић Цветковић.

На појединим местима, у подножјима утврђених градова, археолози су пронашли остатке насеља, који указују да се ту живело од праисторије до средњег века.

Археолог Народног музеја из Београда Емина Зечевић рекла је да досадашња археолошка открића на читавој територији општине Куршумлија, у потпуности мењају досадашња сазнања о историји тог краја.

„Све ово што смо пронашли и открили готово у потпуности мења оно што смо до сада знали. На пример, сада знамо да је овај крај, данашња куршумлијска села и читава околина, била далеко насељенија у односу на данас, али и много богатија”, казала је Зечевић.

Археолози су евидентирали око 140 локалитета из различитих временских епоха.

Зечевић је рекао да ови локалитети откривају да су кроз куршумлијски крај водиле веома значајне саобраћајнице и много се интензивније живело.

Археолог Милан Савић из Куршумлије рекао је да је потребна помоћ државе и општине Куршумлија да се ураде детаљнија археолошка истраживања, јер су од великог значаја, не само за Куршумлију, већ и за Србију.

„Потребно је урадити сондирање појединих локалитета, како би смо дошли до археолошког материјала и на основу њега открили прецизније детаље о историјској прошлости овог краја. Куршумлија би имала веома значајну и атрактивну туристичку понуду“, казао је Савић.

Археолошка истраживања се настављају наредне недеље. Иначе, ова истраживања су прва, после више од сто година, од када је куршумлијски крај обишао познати путописац Феликс Каниц и једини оставио записе о појединим локалитетима.

Бета

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!