Друштво

Арогантни и бахати министар Селаковић ујединио адвокатуру

Председник Адвокатске коморе Војводине Срђан Сикимић оптужио је данас министра правде Николу Селаковића да покушава да “подржави” адвокатуру и да износи “грубе неистине” на рачун адвоката.

“Арогантан и бахат однос министра у потпуности је ујединио адвокатуру и није запамћено на овим просторима да је остварено такво јединство међу адвокатима”, рекао је Сикимић.

Према његовим речима, намера Селаковића је да стави адвокатуру под државну контролу кроз стављање ван снаге Упутства Адвокатске коморе Србије за спровођење обуставе рада, позивајући се на члан 57. Закона о државној управи.

Селаковић ћути о изменама

Он је подсетио да је Закон о јавном бележништву три пута мењан откако је Никола Селаковић на месту министра правде и оптужио га да то намерно прећуткује у јавности. “А управо тим изменама је одузето право адвокатима да обављају одређене послове. Није нам јасно због чега то не саопштава јавности”, казао је Сикимић.

“Не постоји могућност да се на адвокатуру примени тај закон, јер смо ми по члану 67. Устава Србије самостална и независна служба, а по Закону о адвокатури и саморегулирајућа. Дакле, било који акт државне управе је апсолутно непримерен за однос са адвокатуром”, истакао је Сикимић.

Он је додао да је “запрепашћен” чињеницом да је Влада Србије поступила по захтеву Министарства правде и донела решење којим је обуставила извршење Упутство Адвокатске коморе Србије.

“Наш је утисак је да је министар довео у заблуду владу, јер је то нешто што уопште није у надлежности владе нити влада о томе уопште треба да расправља. На делу је покушај ревизије Устава од стране министарства”, рекао је Сикимић.

Он је одбацио и примедбе министра Селаковића да су се адвокати наводно касно сетили да протестују против Закона о јавном бележништву, односно тек када су нотари почели да раде. Сикимић је рекао да је то “апсолутна неистина” јер је Адвокатска комора Србије имала читав низ састанака с представницима Министарства правде у време када је Закон о јавним бележницима доношен, о чему постоји и читав низ писаних докумената, у којима је адвокатура изразила своје ставове.

“Али, одредбе тог закона из 2011. године нису предвиђале одузимање послова од адвоката. Дакле, оне су остављале могућност да адвокати и даље сачињавају одређене исправе, изјаве, документа и тако даље”, навео је Сикимић.

Он је навео да адвокати, за разлику од онога што Селаковић тврди, за своје послове одговарају својом целокупном имовином и обавезом осигурања од професионалне одговорности. “Адвокатура је, поред Српске православне цркве и Матице српске, најстарија институција на овим просторима”, рекао је Срђан Сикимић. Према његовим речима, на дневном реду Скупштине Србије сада је и Предлог закона о бесплатној правној помоћи, који такође предвиђа читав низ послова који се одузимају адвокатури.

 

бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!