ГАРХИНГ – Међународни тим астронома био је у прилици да, уз помоћ моћног телескопа на северу Чилеа, први пут „у директном преносу“ посматра тренутак настанка планете у густом слоју гаса и прашине, саопштила је Европска јужна опсерваторија (ЕСО).
Астрономи су прецизирали да би диск гаса и прашине око младе звезде ХД100546, удаљене 335 светлосних година од Земље у Млечном путу, могао да буде „гасни див сличан Јупитеру“.
Досад је настанак планете могло, углавном, да се проучава помоћу компјутерских симулација, изјавио је Саша Кванц са Универзитета ЕТХ у Цириху.
„Ако смо заиста открили планету у фази рађања, научници ће моћи да по први пут проучавају процес формирања једне планете и њену интеракцију са природном околином на емпирички начин, и то на самом почетку тог феномена“, додао је швајцарски истраживач, преносе страни медији.
Астрономи су, такође, навели да ово откриће потврђује теорију по којој џиновске планете расту усисавањем гаса и космичке прашине након формирања звезде.
Тим истраживача је детектовао планету помоћу камере повезане за ЕСО телескопом постављеним у чилеанској пустињи Атакама.
ЕСО окупља научније из 15 европских земаља и користи бројне телескопе у Чилеу, међу којима је и ВЛТ телескоп (Верy Ларге Телесцопе), најмоћнији телескоп на свету.
Танјуг