Вашингтон позвао Европу да се „прекину склопљени прљави послови“ за „Јужни ток“. У том ставу препознат захтев САД да чланице ЕУ ставе ван снаге уговоре који су с Русијом склопљени за изградњу гасовода. Све видљивија подела и унутар Уније.
У Европској унији је све видљивија подела на земље чланице и велике компаније које су за то да се крене у изградњу гасовода „Јужни ток“ и владе ЕУ, нарочито на северу Европе, које се, уз Украјину, томе противе, преноси Бета.
Русија очекује изградњу „Јужног тока“
Русија очекује да ће изградња „Јужног тока“ бити настављена када буде именован нови шеф Европске комисије, рекао је руски министар за енергетику Александар Новак.
Упитан о евентуалном наставку рада на „Јужном току“, Новак је јуче одговорио да пројекат није отказан, пренела је руска агенција Tас.
Потписани међувладини споразуми су важећи и на снази, рекао је Новак новинарима у Калињинграду, додавши да нико није отказао споразум, као и да се он не може једнострано раскинути.
Истакао је да постоје одређени проблеми са Европском комисијом, јер је заједничка радна група обуставила рад.
Званични Вашингтон се сад јасно огласио позивом да се „прекину склопљени прљави послови“ за „Јужни ток“.
Неки западноевропски медији су у том ставу Вашингтона, који је изнела помоћница америчког државног секретара за Европу Викторија Нуланд, препознали захтев да чланице ЕУ ставе ван снаге уговоре који су с Русијом склопљени за изградњу „Јужног тока“.
„Ја тражим од њих да прекину прљаве послове који повећавају зависност тих земаља од једног извора снабдевања енергијом, упркос томе што се они званично залажу за политику разних дотока енергије“, рекла је Викторија Нуланд, која је у јулу у Београду разговарала и са српским званичницима.
Висока званичница Стејт департмента је посебно „ударила по мађарском премијеру Орбану“, како су оценили мађарски и још неки медији у ЕУ, будући да се Будимпешта залаже за изградњу „Јужног тока“, прекид санкција Русији и да ће руским кредитом градити нуклеарну електрану.
Мађарска је престала и да преко својих гасовода добијени руски гас преусмерава Украјини.
Унутар Европске уније је питање изградње „Јужног тока“ попримило размере стратегијског политичког питања, јер неке чланице ЕУ и неки званичници Европске комисије наглашавају да је то непосредно повезано с расплетом украјинске кризе и свеукупним односима с Русијом.
Изабрани нови европски комесар за енергетику Мигел Аријас Кањете је пре неколико дана рекао да се апсолутна предност мора дати хитној изградњи „Јужног коридора“, гасоводима којима ће гас из Каспијског басена и са Средњег истока долазити до Италије, а да се мора зауставити изградња „Јужног тока“ с руским гасом.
Кањете је, ипак, рекао да би „Јужни ток“ био важан додатни извор снабдевања енергијом, али је оценио да је „јасно да то није могуће, јер се тај пројекат мора усагласити с прописима ЕУ“.
Досадашњи комесар за енергетику Гинтер Етингер, који је раније упозорио да се изградња „Јужног тока“ мора везати за руске уступке у решавању украјинске кризе, објаснио је да је реч и о томе да се не дозволи да изградњом „Јужног тока“ руска компанија „Гаспром“ добије превелики утицај и положај на тржишту ЕУ.
Викторија Нуланд је, у излагању у вашингтонском Центру за европске политичке анализе, веома замерила оним средњоевропским земљама и вођама које „извлаче корист од чланства у ЕУ и НАТО“, док се „регионом као рак шири пошаст назадовања демократије и корупције“.
„Средња Европа је поново на бранику битке за одбрану наше безбедности и наших вредности“, навела је Нуландова.
„Унутрашња претња западном поретку“
Америчка висока функционерка упозорила је да су назадовање демократије и корупција унутрашња претња западном поретку, док су две главне спољне претње с којима су суочени САД и Запад „агресија Русије у Украјини и Исламска држава Ирака и Леванта“.
Мађарски медији и, рецимо, бриселски интернет портал Еуобзервер навели су да је Викторија Нуланд посебно циљала на мађарског премијера Орбана јер је критиковала став да се може и у ЕУ „градити нелиберална нова држава, заснована на националним темељима“.
Орбан је изазвао велике критике у ЕУ и САД када је у јулу изнео став да је глобална финансијска криза 2008. показала да „либералне демократије не могу и даље бити конкурентне“.
Навео је да Мађарска може кренути у изградњу „нелибералне нове државе засноване на националним темељима“, истакавши Русију, Кину и Турску као „успешне нације, а ниједна од њих није либерална, па чак ни демократска“.
Помоћница америчког државног секретара Викторија Нуланд била је супротног мишљења и оценила да се „од Русије до Кине и Венецуеле истрајно, као субверзивно, гуши другачије мишљење, а од Мађарске до Египта бескрајне уредбе и претње све више ударају по цивилном друштву“.
Нови мађарски министар иностраних послова Петер Шијарто нагласио је ових дана да се успоставља нови светски поредак и да циљ мађарске дипломатије мора бити заступање економских интереса Мађарске.
Америчка агенција за стратегијске прогнозе „Стратфор“ недавно је указала на то да „Европска комисија сматра да је претња блокадом ‘Јужног тока’ важна полуга у преговорима с Москвом о будућности Украјине“.
„Јужни ток“ је, напомиње „Стратфор“, исто толико важан потенцијалним учесницима у том пројекту, јер би довео значајне инвестиције и отворио радна места у неким од најсиромашнијих држава ЕУ. Нестабилну Украјину заобишао би као транзитну земљу.
РТС
MOGU SMRADOVI AMERI I EU JOS MALO DA MRDUCKAJU POLAKO ALI SIGURNO DOLAZI IM KRAJ
Oni spadaju u monstrume ive planete,i svi koji Ameriku slede.
Pa to su prijatelji tomislava nikolica oni koi su na nas bacili 25000 tona bombi kaze da su mu prijatelji I to javno seljacina grobarska.
Amerika malo da od*ebe od Eu,a Eu da prestane da se ponasa kao jeftina americka prostitutka.