Економија

Азијско тржиште шанса за српска предузећа

Обезбеђивање послова за српска предузећа у азијском региону један од спољнополитичких приоритета Србије, рекао шеф дипломатије Иван Мркић који борави у Мјанмару где има сусрета са званичницима те азијске земље.

Шеф српске дипломатије Иван Мркић, који на почетку турнеје по Југоисточној Азији борави у Мјанмару, изјавио је да је обезбеђивање послова за српска предузећа у азијском региону један од спољнополитичких приоритета.

„Покушавамо да обезбедимо и посао у погледу изградње вагона и у разним другим секторима, у енергетском, уопште, у јачању инфраструктуре у тој земљи… У свим тим областима покушава се наћи посао за српска предузећа“, рекао је Мркић у изјави Танјугу.

Министар је подсетио да српске фирме раде на пословима у вези постављања далековода у Мјанмару – земљи коју популарно зову „Мали тигар“, јер се налази у регији која се развија најбрже у свету.

„Ви знате да је задатак дипломатије и да је наш спољнополитички приоритет и то да пласирамо оно што је наше у ове регије. Пошто су ове земље углавном платежно способне, ми и на овај начин желимо да ојачамо сопствену привреду и да обезбедимо што бржи опоравак Србије“, рекао је Мркић.

С обзиром на незапосленост у земљи, како је рекао, и кроз „овакве посете и договоре постижемо оно што нам је потребно“.

Шеф српске дипломатије започео је јуче турнеју по Југоисточној Азији, у оквиру које ће до 2. марта обићи Мјанмар, Лаос, Камбоџу и Вијетнам.

У главном граду Мјанмара, Нејпјидоу, Мркић је првог дана посете са министром културе Аје Мјинт Кјуом потписао међудржавни спораум о културној и образовној сарадњи.

Планирани су разговори Мркића са његовим домаћином, мјанмарским министром спољних послова Вуна Маунг Луином, као и пријем код председника државе Теин Сеином и сусрети са председником доњег дома парламента Тура Све Маном и градонацелником Јангона – некадашњег Рангуна – Хла Мјинтом.

Како се очекује, ти сусрети би требало да потврде опредељење за даљи развој веза с Мјанмаром, посебно оних које промовишу привредно присуство Србије на тржишту некадашње Бурме, пројекте у војно-економској сарадњи, наставак програма стипендирања страних студената у Србији и могућност међууниверзитетске сарадње.

Како је раније саопштило министарство спољних послова, посета државне делегације Србије региону Југоисточне Азије ће представљати прилику да се оснажи политички дијалог на високом нивоу о најважнијим међународним и регионалним питањима, затражи даља подршка за ставове и политику наше земље, као и да се анализирају конкретне могућности за унапређење економске и других видова сарадње.

Током посете планирано је и потписивање више билатералних споразума.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!