По завршетку сезоне грипа, готово 100.000 ампула вакцине остало неискоришћено. Од 297.155 доза, које су плаћане по 448 динара, утрошене су 199.322
СЕЗОНСКЕ вакцине против грипа остало је и за – бацање. Грађани су и ове зиме слабо завртали рукав, па ће сада на отпад готово 100.000 доза. То значи да смо, само у овој тури, бацили малтене пола милиона евра!
Иако се у здравству стално кука на беспарицу и да са 250 евра по глави становника годишње не могу да се покрију све потребе за здравственом заштитом, на вакцине се већ годинама расипа. Рачуница недовосмислено показује да се набавља више доза него што има становника који тако желе да се заштите против грипа. Иако никад баш и нису трчали да се вакцинишу, изгледа да су становници Србије отпор према имунизацији нарочито развили после пандемије свињског грипа, која је у свету избила 2009. године. Имунолози и епидемиолози тврде да је за то крив „антивакцинални лоби“.
– Од 297.155 доза, колико је за ову сезону обезбеђено за заштиту најугроженијих категорија становништва од грипа, утрошене су 199.322 – каже за „Новости“ др Јелена Обреновић, шеф Одељења за превенцију и контролу заразних болести Института „Др Милан Јовановић Батут“.
Када би се поштовао Закон о заштити становништва против заразних болести, у Србији би вакцину против грипа требало да прими око 1,5 милиона људи. Вакцинација је обавезна за све старије од 65 годоина и хроничо оболеле од кардиоваскуларних, плућних, бубрежних, ендокринолошких болести… Вакцину, међутим, прими испод 15 одсто њих.
Штета је сада, ипак, нешто мања него прошле сезоне, када је од 297.000 обезбеђених доза „претекло“ готово 140.000. Ове сезоне од 297.155 купљених, неутрошено је остало 97.837 доза. Мање новца је бачено и зато јер је ове године доза плаћана 448 динара, односно 134 динара мање него прошле.
– Очигледно је да народ, нарочито од пандемије свињског грипа, нема поверења у вакцинацију, па је онда и логично да се смањи набавка вакцине – каже епидемиолог др Радмило Петровић. – И сами здравствени радници дају лош пример, јер се код нас вакцинише тек око два одсто лекара, а у развијеном свету готово сваки други. Због свега тога би боље било да се пред почетак сезоне грипа купи мање доза, а да се онда накнадно, ако затреба, обезбеде додатне количине, да не бисмо сваке године долазили у ситуацију да бацамо.
У ЕВРОПИ ВАКЦИНИШУ 75 ОДСТО СТАРИХ
У најразвијенијим земљама против грипа вакцинише се око 80 одсто старијих од 65 година. Европска унија, рецимо, од својих чланица захтева да против грипа вакцинишу 75 одсто становништва старијег од 65 година.
Новости
@srbijadanas Tomica ??? Mala vakcina milion u kešu