Да у ресторанима и кухињама унутар највиших државних институција, што се каже, нема да фали, указује и јавна набавка меса од дивљачи коју је расписала Управа за заједничке послове републичких органа. Тако ће државни функционери и њихови гости моћи да кркају специјалитете од срне, јелена, дивље свиње, фазана и зеца.
Међутим, овај тендер не односи се баш на све државне институције, па тако Бамби и други специјалитети од дивљачи, обухваћени овом набавком, неће завршити у скупштинској кухињи и ресторану на Тргу Николе Пашића. Али зато ће се специјалитети од дивљачи припремати и служити у Владиним зграда, као и на Андрићевом венцу код Томислава Николића.
Шта се набавља и колико
Јеленско месо
– Бут без кости 10
– Филе 10
– Месо за гулаш 10
– Плећка без костију 10
– Шницле од бута 10
Месо срне
– Леђа без костију 10
– Леђа са костима 10
– Бут без кости 50
– Филе 10
– Месо за гулаш 80
– Плећка без костију 10
Месо дивље свиње
– Бут без кости 10
Месо фазана
– Фазан 5
Месо зеца
– Зец 5
Производи од меса дивљачи
– Сува јеленска кобасица 20
– Сува кобасица од дивље свиње 20
– Сува пршута дивље свиње 25
– Сува јеленска пршута 25
*Напомена: количина у килограмима
Тачније, према подацима из конкурсне документације, јавно доступне на сајту Управе за за једничке послове републичких органа, место испоруке меса дивљачи су ресторани и кухиње на пет локација у Београду. То су Андрићев венац (зграда Председништва), Булевар Михајла Пупина 2 (Палата Србија), Толстојева 2 (Клуб посланика, затвореног типа), Немањина 11 (зграда Владе Србије) и Немањина 22-26 (смештена поједина министарства и управе).
Набавком, која се односи за период од годину дана, обухваћено је укупно 330 килограма меса и производа од меса дивљачи.
Од тога је 50 килограма меса јелена, затим укупно 170 килограма меса срне, 10 килограма меса дивље свиње, и по пет килограма меса фазана и зеца.
За ресторане највиших државних инстуција набавља се и по 20 килограма суве јеленске кобасице и суве кобасице од дивље свиње, као и по 25 килограма суве пршуте дивље свиње и суве јеленске пршуте.
Испорука ће се вршити сукцесивно, а количину и динамику испоруке, како стоји у конкурсној документацији, утврђује наручилац усменим или писменим захтевом лица овлашћеног за набавку.
Јавна набавка меса дивљачи спроводи се у поступку јавне набавке мале вредности. Рок за подношење понуда истекао је у петак, када су и отворене понуде, а одлука о додели уговора биће донета почетком следеће недеље.
Трнинић: Дивљач је за пријеме и састанке
Зоран Трининић, директор Управе за заједничке послове републичких органа, каже за “Ало!” да се специјалитети од дивљачи служе искључиво на пријемима и важним састанцима са страним делегацијама, и додаје да их нема на дневном јеловнику у ресторанима државних органа. – У конкурсној документацији наведене су процењене количине на годишњем нивоу. То су мале количине за тај период, али и ту врсту меса морамо да имамо уколико, рецимо, неко од страних гостију, односно чланова страних делегација које су у посети Србији, изразе жељу за јелом од дивљачи. Та јела се не налазе у дневним јеловницима ресторана државних институција, већ се искључиво служе на важним државним састанцима са страним делегацијама, на пријемима или у специјалним приликама. Рецимо, прошле године за то је издвојено око 150.000 динара. Ове године ћемо набавити нешто већу количину него прошле, јер има доста конференција, пријема и састанака, а један од тако важних догађаја је и министарска конференција ОЕБС-а, која ће бити одржана у децембру и трајати четири дана – наводи за “Ало!” Трнинић.
Аутор: Маја Керановић, Ало.рс
Preselo im dabogda!
Pa onaj vazduPLOHovac je onomad izjavio da se u Srbiji izvrši godišnje deset hiljada “javni nabavci”! E pa bože moj, jedna manje ili više , ne treba praviti pitanje …