Друштво

Бахато: У Србији се преко 30.000 лезилебовића возика на рачун народа

ТИМОВИ Државне ревизорске институције убрзано „оштре оловке“ како би започели велику акцију пописивања службених возила и проверу да ли се она користе у праве сврхе. Међутим, ни после овог посла неће се знати тачан број лимузина које језде друмовима о трошку државе, јер провером неће бити обухваћена возила која се користе по јавним предузећима, општинама и градовима, у Војводини…

Председник Савета ДРИ Радослав Сретеновић каже за „Новости“ да је циљ – утврдити колико директни буџетски корисници имају возила, а за тај посао предвиђено је годину дана:

– Грађани ће сазнати колико службених аутомобила плаћају на републичком нивоу и да ли она доприносе ефикасном раду тих органа. Дакле, ревизија ће обухватити Владу, њене канцеларије и службе, управе и дирекције при министарствима, сама министарства… За неку ширу проверу немамо довољно кадрова. Ако се на крају утврди да је неопходно законски прецизирати ко и како треба да користи аутомобиле, предложићемо прописе.

У овом тренутку само се зна да је највишим државним и правосудним функционерима на располагању 319 возила, која су под капом Управе за заједничке послове републичких органа. Директор Управе Зоран Трнинић изнео је податак да су ти аутомобили, у просеку, стари 8,96 година, да су лане прешли 8,12 милиона километара и да је за одржавање отишло 86,7 милиона динара.

Процењује се, међутим, да у Србији, на свим нивоима, има чак 30.000 аутомобила који се одржавају, региструју и пуне горивом о државном трошку. Свака институција има податке о свом возном парку, али не постоје обједињини подаци.

Паралелно с покушајем пребројавања државних аутомобила, улажу се и напори да се коначно утврди колико возила у нашој земљи има ротациона светла. Грубе процене кажу – бар 10.000. Од Дамира Окановића, из Комитета за безбедност саобраћаја, сазнајемо да МУП, којима помаже и Комитет, убрано припрема правилник с прецизним упутством ко и у којим приликама има право да користи ротацију. Предлог Комитета – да се злоупотреба тог светла третира као кривично дело, а не само као прекршај – Министарство правде није усвојило.
ВЕЛИКЕ УШТЕДЕ УЗ ПЛИН

УСКОРО ћемо упутити предлог Влади, свим ресорним министарствима и Управи за заједничке послове, да се у државна возила уграде уређаји за течни нафтни гас. Само на око 8.000 возила могло би годишње да се уштеди и четири милиона евра – открива Окановић. – Предложићемо да се и при куповини нових возила набављају само она са ТНГ. Уз таква возила трошкови за гориво смањују се за 42 одсто и штити се животна средина. Ти уређаји би се исплатили после пређених 10.000 километара.

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!