ТИМОВИ Државне ревизорске институције убрзано „оштре оловке“ како би започели велику акцију пописивања службених возила и проверу да ли се она користе у праве сврхе. Међутим, ни после овог посла неће се знати тачан број лимузина које језде друмовима о трошку државе, јер провером неће бити обухваћена возила која се користе по јавним предузећима, општинама и градовима, у Војводини…
Председник Савета ДРИ Радослав Сретеновић каже за „Новости“ да је циљ – утврдити колико директни буџетски корисници имају возила, а за тај посао предвиђено је годину дана:
– Грађани ће сазнати колико службених аутомобила плаћају на републичком нивоу и да ли она доприносе ефикасном раду тих органа. Дакле, ревизија ће обухватити Владу, њене канцеларије и службе, управе и дирекције при министарствима, сама министарства… За неку ширу проверу немамо довољно кадрова. Ако се на крају утврди да је неопходно законски прецизирати ко и како треба да користи аутомобиле, предложићемо прописе.
У овом тренутку само се зна да је највишим државним и правосудним функционерима на располагању 319 возила, која су под капом Управе за заједничке послове републичких органа. Директор Управе Зоран Трнинић изнео је податак да су ти аутомобили, у просеку, стари 8,96 година, да су лане прешли 8,12 милиона километара и да је за одржавање отишло 86,7 милиона динара.
Процењује се, међутим, да у Србији, на свим нивоима, има чак 30.000 аутомобила који се одржавају, региструју и пуне горивом о државном трошку. Свака институција има податке о свом возном парку, али не постоје обједињини подаци.
Паралелно с покушајем пребројавања државних аутомобила, улажу се и напори да се коначно утврди колико возила у нашој земљи има ротациона светла. Грубе процене кажу – бар 10.000. Од Дамира Окановића, из Комитета за безбедност саобраћаја, сазнајемо да МУП, којима помаже и Комитет, убрано припрема правилник с прецизним упутством ко и у којим приликама има право да користи ротацију. Предлог Комитета – да се злоупотреба тог светла третира као кривично дело, а не само као прекршај – Министарство правде није усвојило.
ВЕЛИКЕ УШТЕДЕ УЗ ПЛИН
УСКОРО ћемо упутити предлог Влади, свим ресорним министарствима и Управи за заједничке послове, да се у државна возила уграде уређаји за течни нафтни гас. Само на око 8.000 возила могло би годишње да се уштеди и четири милиона евра – открива Окановић. – Предложићемо да се и при куповини нових возила набављају само она са ТНГ. Уз таква возила трошкови за гориво смањују се за 42 одсто и штити се животна средина. Ти уређаји би се исплатили после пређених 10.000 километара.