Премијер у клин, министар финансија у плочу. Душан Вујовић поручио је да сви у Србији морају да стегну каиш како би им у економском смислу било боље, док је истовремено Александар Вучић, тренутно у кампањи за председничке изборе, најавио је да ће ове године бити смањено пореско оптерећење на зараде и да ће плате у јавном сектору и пензије бити знатније повећане.
Душан Вујовић рекао је да је битно је да је Влада Србије показала да су побољшања могућа.
– Сваки дан иде све боље. Али сви морају да буду свесни да и даље постоје ограничења – оценио је Вујовић.
Он сматра да је све веће поверења људи у економске мере владе указавши истовремено да “сви морамо да стегнемо каиш” да бисмо изашали из затеченог стања.
Премијер је наступио на Копаоник Бизнис форуму, претенциозно названом српски Давос, на ком се окупљају домаћи бизнисмени укључујући и оне најкрупније које народ назива тајкунима, представници Владе и НБС. Вучић је рекао да је “наша срећа што су Румуни повећали плате, па ће сада сви улагачи који су хтели да раде код њих, доћи код нас”.
– ЕУ је повећала плате. И неки који су хтели у Румунију или Бугарску јављају се и хоће да улажу у Србију – изјавио је Вучић.
Међутим, председник Фискалног савета Србије Павле Петровић оценио је да пре смањења пореза и повећења плата и пензија треба повећати инвестиције у инфраструктуру.
Поводом најаве смањења пореза на плате и повећења плата и пензија, Петровић је рекао да су “приоритети мало другачији”.
– Ако наплата буде већа од очекиване, онда прво треба повећети инвестиције у инфраструктуру – рекао је он упозоривши и на високи јавни дуг.
Нема реформи
Економиста Миодраг Зец каже да држава пре позива на стезање каиша мора много штошта да уради.
– Оно што фали јесте реформа јавног сектора, здравства и образовног система. Нека се они држе тога, а не стезања радничког каиша – кратко коментарише др Зец.
Државни губиташи на грбачи предузетника
Премијер Александар Вучић на Копаонику је привредницима рекао да је најважнији задатак Владе да омогући развој приватног сектора, како би постао конкурентан и запошљавао све више људи.
– Намера је да смањењем пореских оптерећења на зараде покушамо да направимо још бољи амбијент за долазак страних компанија, а на томе су инсистирале и све велике српске компаније – рекао је Вучић и додао да оптерећење зарада неће бити драматично смањено, али да ће се постепено смањивати намети привреди.
Милан Кнежевић, власник фирме Модус, за “Вести” каже да се најаве о смањењу намета могу чути пред сваке изборе, али да је он убеђен да се ништа неће десити.
Он је оценио да премијерова изјава да у Србији нема довољно предузетничког духа не стоји и да вређа мале предузетнике.
– Предузетништво је у ствари сиротињско запошљавање. Предузетник свој иметак ставља у залог и запошљава себе и своју породицу. У Србији ради чак 232.000 предузетника и око 122.000 власника малих и средњих предузећа. Нама требају нормални услови за пословање, а не празне фразе о смањењу пореза – каже Кнежевић.
Он додаје да не могу мали предузетници на свој грбачи да носе велике губиташе у државном власништву, а да истовремено издржавају себе и исплаћују своје раднике.
– Тражимо нормалан амбијент за пословање, па ћемо онда лако и за порезе – истиче Кнежевић.
160 милиона евра Државне фирме остале дужне Србијагасу и ЕПС-у
70 милиона евра Галеника дугује банкама
40 милиона евра РТБ Бор дугује НИС-у
Одоше радници у страно робље
Економиста Данило Шуковић за “Вести” каже да је позивање на стезање каиша неумесно и цинично.
– Каиш могу да стежу они којима је широк струк, а радници којима је већ притегнут само могу да изазову пуцање. Једноставно није фер да највиши државни функционери позивају на притезање када се зна колико бедно живимо – каже Шуковић.
Раст привреде сувише мали
– Премијер стално прича као да у земљи теку мед и млеко и говори о привредном расту који је 2,7 одсто. Сваки економиста зна да без пет до шест одсто привредног раста нема бољитка у овако слабашној економији. Лако је једној Холандији да има привредни раст од на пример два одсто на велику базу. Кад си бедан, а растеш два одсто, онда си стварно у проблему – каже Шуковић.
Према његовим речима, политичари би требало да крену од себе и сагледају властити начин живота: “Колика су примања политичара, а колико српски радник има пара на располагању месечно.”
Премијереву изјаву о јефтиној радној снази као предности Србије Шуковић оцењује као у најмању руку непримерену.
– Зараде и пензије у Србији су бедне, то је чак и ММФ који заступа неолиберални концепт признао. Не можемо призивати инвеститоре на тај начин. Српска тактика да се страним инвеститорима понуде слабо плаћени радници и масне субвенције већ је доживела фијаско – каже Шуковић.
Према његовим речима невероватно је да је земља у којој је милион људи незапослено, а радници преживљавају са двестотинак евра месечно давала страним инвеститорима субвенције од 10.000 евра по радном месту!
– Таквих субвенција нема нигде у свету, а са друге стране наши људи одлазе из земље у потрагу за послом, а велики број њих завршава као робље. То је срамота за целу државу – наглашава Шуковић.
Колоне људи чека у редовима пред којекавим агенцијама које нуде посао у иностранству, седају у аутобусе и одлазе, а да при томе, каже наш саговрник не смеју ни да питају шта их чека. Стога не чуди што завршавају као “модерни робови”.
Н. С. Прерадовић – Вести