Немачка агенција за спољно обавештавање БНД све се више фокусира на Балкан, а посебно на Босну и Херцеговину с муслиманском већином, која је под растућим утицајем земаља Персијског залива, наводи „Дојче веле”.
БНД је све више забринута због исламистичких тенденција у БиХ, пише немачки дневник „Берлинер цајтунг“, позивајући се на изворе у обавештајној заједници, а наводи и да немачка обавештајна агенција такође усмерава пажњу на целокупан нестабилан балкански регион.
Како стоји у тексту берлинског листа, БНД сарађује са другим обавештајним службама у својим активностима везаним за Балкан, а шеф БНД-а Бруно Кал је пре две недеље описао Босну и неколико других бивших југословенских република као потенцијално „крхке државе“.
У тексту који је немачки лист јуче објавио, Саудијска Арабија и друге земље Персијског залива улажу велике суме новца како би у босанском друштву рашириле строго вехабистичко учење о сунитском исламу.
Такође се наводи да су саудијске добротворне организације издвајале велике количине новца за изградњу места за молитве, укључујући џамију краља Фахда у Сарајеву, највећу џамију на Балкану, којом, како пише берлински лист, управљају вехабије.
Лист напомиње да се муслиманско становништво генерацијама чврсто држало веома либералног тумачења ислама, а да су ту перспективу јачале власти у секуларној бившој Југославији.
Међутим, напомиње „Дојче веле“, верске поделе разбуктале су се током распада Југославије ’90-их, а од тада је утицај вере у порасту.
„Дојче веле“ пише и да су током рата добровољци из разних блискоисточних земаља путовали на Балкан како би удружили снаге са Бошњацима, те да су многима после рата издати босански пасоши и да су потом почели да регрутују младе за своју верску борбу.
Уз то, стотине људи из Босне путовало је на Блиски исток како би се придружили џихадистичким екстремистима протеклих година, а слични случајеви пријављени су и на Косову и у Албанији, закључује „Дојче веле“.
Још један проблем је, како наводи „Берлинер цајтунг“, то што је Босна била део такозване балканске руте током прилива избеглица 2015. године.
Спутник
фото: АФП