Економија

Банкари трљају дланове: Нову годину и Божић славимо на кредит

Банкари ових дана имају разлога да се радију, јер како се примичу Нова година и Божић, све је веће интересовање за готовинске кредите!

Из банака кажу за “Ало!” да је у децембру, иако током целе године бележе константан раст кредита, посебно велико интересовање за готовинске кредите.

– Константно се повећава број позајмица грађана током целе године, а пред празнике посебно. Такође, наша банка бележи пораст кеш кредита у децембру ове године у односу на исти месец прошле године – кажу у једној од банака.

Дочек 2017. у Србији у зависности од тога да ли планирате да вече проведете у ресторану или у клубу кошта од 15 до 100 евра. Уколико новогодишњу ноћ и прва два дана у новој години желите да проведете у неком од хотела, за то је неопходно да издвојите и преко 500 евра.

Најјефтиније ће проћи Ваљевци, јер се у том граду цене дочека крећу од 1.000 динара у клубовима до 3.500 у ресторанима. И Крагујевчанима је потребна приближна сума новца. Наиме, они за луди новогодишњи провод треба да издвоје од 2.000 до 5.000 динара. Становнике Ниша ће овај излазак коштати у просеку од 3.000 до 10.000 динара.

Новосађани, осим клубова и ресторана, за које треба издвојити око 3.000 динара, имају алтернативу славља и на добро познатим салашима, где су цене у просеку 70 евра.

Београђани имају највише избора када је реч о новогодишњој журки. Док они са мање новца могу да прођу и са 15 евра, за прославу на луксузним местима потребно је издвојити неколико стотина евра.

Ако желите да спојите празничну и зимску чаролију на некој од планина, као што су Златибор, Тара или Копаоник, треба да издвојите од 250 евра, па навише, у зависности од броја дана. На све то треба додати и пропратне трошкове – фризуру, тоалету, шминку, па грађани Србије често за дочек потроше и целу просечну плату. Кућна варијанта је нешто јефтинија: свечана трпеза кошта између 7.000 и 20.000 динара, а декор и јелка од 2.000 до 20.000 динара.

Празници су стресни, лечимо се шопингом

Александра Јанковић, психолог, сматра да нема потребе да празнике славимо на кредит сваке године, а онда да 10 дана након Нове године и Божића очајавамо у беспарици.
– За већину људи празнични период је веома стресан, јер постоји притисак да, без обзира на све, буду у складу са временом. Када сви купују, морају и они који иначе не би. Сваки пут пред Нову годину и Божић купујемо као да ће да нас стрефи атомска катастрофа. Куповина јесте и антидепресивна терапија. А десетак дана након тога следи отрежњење – каже Јанковићева.

Ало.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!