Према анализи те банке, главне берзе могле би да потону с падом вредности за петину, а цена нафте може пасти на чак 16 долара за барел.
“Продајте све сем квалитетних обвезница. Реч је о повратку капитала, а не враћању на капитал. У препуној сали, излазна врата су увек мала”, рекао је тим банке који се бави кредитним ризицима.
Аналитичари РБС банке упозоравају да се тржишта понашају исто као пред кризу 2008. године.
“Кина је покренула велику лавину својим корекцијама. Имају врло висок ниво дуга (гледано за БДП) с обзиром на то да су тржите у развоју. Гомилају дуг невероватном брзином. Акције и кредити постали су врло опасни, а ми смо у последње две године тек почели да се опорављамо”, каже Ендру Робертс, главни аналитичар банке.
Робертс каже да се светска трговина и обим кредита смањују, што је “лош коктел за корпоративне билансе и зараде по акцијама. Како истиче, то је посебно лоше, с обзиром на то да је глобални дуг достигао рекордне нивое.
Он предвиђа да ће европске и акције на Вол стриту пасти 10 до 20 одсто ове године. Лондонски индекси, каже, потонуће још ниже.
“Лондонско тржиште је веома осетљиво на негативне шокове. Сви који улажу у нафтне и рударске компаније и мисле да је добит од њих загарантована, откриће да то уопште није тако сигурно улагање”, рекао је Робертс.
“Нафта ће пасти на око 26 долара по барелу, да би у неком тренутку достигла ниво од 16 долара. Наше прогнозе су да се то неће десити ове године, али није ни тако далеко. Цена нафте ће падати са падом глобалне тражње и неће имати где да се складиште залихе.”
РБС у својој анализи наводи да је “парализована Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) неспособна да реагује на успоравање раста привреде у Азији, тренутно кључној региону за глобалну тражњу за нафтом”.
Робертсов тим је додао и да ће се ризици који су до сада погађали тжишта појачати у 2016.
Б92