БЕОГРАД – Статистика показује да је број тешких убистава у Београду у односу на претходну годину готово удвостручен, а починиоци су све чешће млади људи, преноси РТС.
У Београду се за првих пет месеци догодило 30 убистава, колико их је било током целе прошле године.
У масовном убиству у Иванчи страдало је 13 људи, али и поред тога број убистава је већи него раније. Осим тога, било је и 29 покушаја убиства. Викенд је најкритичније време, а убице и убијени све чешће су младе особе. Неретко, први пут схвате шта су учинили тек када дођу пред истажног судију.
„У највећем броју случајева они су јако уплашени. Пошто се ради о млађим пунолетним лицима, то су особе које су неосуђиване, мада има и изузетака када се ради о лицима која су осуђивана и који су били у домовима. Међутим, они су тада узбуђени, уплашени, наравно траже адвоката и траже неко саосећање“, каже истражни судија Снежана Ивановић.
У Србији се у последње три године у просеку догоди од 130 до 140 убистава. Према подацима Републичког завода за статистику, више убистава се догоди у војвођанском и региону Јужне и Источне Србије, него на подручју Београда.
После првог шока код истражног судије преступници по доласку на пријемно одељење Окружног затвора већ почињу да глуме добре момке.
„Уколико се ради о први пут осуђиваним особама за очекивати је да ће желети да оставе што бољи утисак приликом обављања интервјуа или приликом посматрања“, објашњава Горана Страхињић, начелница службе за третман у Окружном затвору у Београду.
Према броју убистава у 2010. Србија је оцењена као релативно безбедна земља.
Србија има стопу убистава 1,2 што значи да је боља од Хрватске, Црне Горе и Босне и Херцеговине, али не и од Словеније, Аустрије и Немачке.
У Монаку се није догодило ниједно убиство у 2010. години, док је најнебезбеднија земља на свету Хондуарас, где је стопа убистава 91,6.
Једино у случају да се не догоди ниједно убиство до краја године Србија би задржала стопу од 1,2 из 2010. године.
Танјуг