Синдикалне вође у Србији месечно зараде и до 2.000 евра, четири пута више од просечне зараде радника које “предводе”.
У Србији има 24.000 синдиката. За оснивање овакве организације потребно је окупити десетак чланова и 4.000 динара, колико кошта регистрација. С друге стране, додатак на основну плату до 30 одсто, службено возило и 45.000 динара за свако чланство у управним и надзорним одборима институција и компанија, секретарица неке су од највидљивијих привилегија.
Многе фирме издвајају и средства за рад синдиката – „Колубара“, рецимо, истоименом синдикату даје 0,35 одсто од укупне зараде свих чланова. На паркингу овог синдиката који има канцеларије у центру Лазаревцу, али и у Београду, налази се двадесетак возила марке „шкода фабија“, „шкода октавија“ и „пунто“.
Њихови чланови по колективном уговору имају и право на увећање основне зараде од 15 до 30 одсто.
Драгољуб Рајић, председник Уније послодаваца Србије, каже да руководилац синдиката не може по закону добити отказ две године.
– Заштићен си чак и ако не радиш ништа. Чим оснујеш синдикат, од послодавца имаш право да тражиш простор и службени аутомобил. Готово сваки председник синдиката обавља и функцију члана различитих управних или надзорног одбора. По том основу, на основну зараду од око 100.000 динара месечно добијају по додатних 45.000 динара – каже Рајић, који признаје да је и сам члан УО ПИО фонда.
- 45.000 динара за свако чланство у управним и надзорним одборима
- 24.000 синдиката има у Србији.
- 4.000 динара и 10 запослених јепотребно за оснивање синдиката
- 15-30% синдикални додатак на основну плату
Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката, наводи да не прима ни динар из синдиката. Како каже, као посланик је на буџету Скупштине, где је претходни месец добила 75.000 динара, плус 30.000 динара на име посланичког додатка.
Она наводи да је овај синдикат поднео иницијативу премијеру Ивици Дачићу и првом потпредседнику Владе Александру Вучићу да новим законом о раду укину плаћање чланства синдикалаца у Социјалноекономском савету и надзорним и управним одборима институција и предузећа. Савићева је, између осталих, алудирала на Бранислава Чанка, председник УГС “Независност” и Љубисава Орбовића, председника Савеза Самосталних синдиката Србије. Орбовић, који је некад био члан НО „Галенике“, данас је у ПИО фонду, док је Чанак члан одбора у Националној служби за запошљавање.
Лидер УГС “Независност” Бранислав Чанак није нам се јављао на телефон. Он је средином прошле године изјавио да месечно прима плату у висини две просечне плате у републици, те да је његову зараду одредио конгрес синдиката од 500 људи и да је сваког дана контролише 100 људи”. Информације о привилегијама није дао ни Љубисав Орбовић. Он нам је поручио да говорити о привилегијама није коректно у моменту када се синдикати уједињују против измена Закона о раду.
Користе службени аутомобил
Руководиоци синдиката, поред мобилног телефона, углавном имају и службено возило. Скоро сви ће, међутим, рећи да оваква возило користе за потребе синдиката, а не за личне потребе и активности. Према нацрту измена Закона о раду, који је прошле недеље повучен из процедуре, предвиђено је укидање привилегија за вође синдиката. Чланарину за синдикате послодавци више не би морали плаћати паралелно са платом. То би аутоматски смањило приходе синдиката, њихову снагу, али и фонд за зараде руководилаца.
Блиц
jajare
опште је познато кроз историју да је и синдикат клекао и подпао под утицај и контролу мафије.Код нас је једина разлика што ми имамо ДРЖАВНУ-легитимну мафију,јер смо ми то тако бирали…..
Ови са фотки нису вође синдиката, већ доживотни председници синдиката.
Ово доле пише у Закону о раду, али …. не би балкан био балкан, када би се то поштовало. Горе у тексту је наведено шта има ЕПСов синдикат у Колубари, ал није написано колико има на располагању југића. Ма то сам бог зна, ал немају просторије у БГ, то није истина.
А колико је запослених ослобођено радних обавеза због “рада у синдикату”, ухххх ни то се не зна, чак ни за оне синдикате који нису репрезентативни у фирми. Распитајте се па објавите
Члан 211.
(1) Овлашћени представник синдиката има право на плаћено одсуство ради обављања синдикалне функције, у складу са колективним уговором или споразумом послодавца и синдиката, сразмерно броју чланова синдиката.
(2) Ако колективни уговор или споразум из става 1. овог члана није закључен, овлашћени представник синдиката за обављање синдикалне функције има право:
1) на 40 плаћених часова рада месечно ако синдикат има најмање 200 чланова и по један час месечно за сваких следећих 100 чланова;
2) на сразмерно мање плаћених часова ако синдикат има мање од 200 чланова.
pa dokle vise , ima li u ovoj zemlji ijedan ispravan i karakteran covek, sve goreg od goreg