Ратко Буторовић, председник ФК Војводина, звани Бата Кан Кан, пронађен је мртав у свом хотелу “Парк” у Новом Саду.
Полиција обавља увиђај у Буторовићевом хотелу, а за сада се не зна да ли је Буторовић, иначе председник ФК Војводина, умро природном смрћу или насилном смрћу.
Буторовић је био ухапшен 29. јануара 2008. када су специјалне полицијске снаге упале у његову палату са стакленом куполом у новосадском предграђу Телеп и када је ухапшен пред полицијским камерама у пиџами, по “америчком протоколу” (стомаком на патос, руке на потиљак) мада није пружао никакав отпор, а под “основаном сумњом да је извршио кривично дело давања мита”.
Наиме, према полицијским изворима, управо те вечери Ратко Буторовић (у међувремену је променио једно слово у свом презимену – да би тако, како кажу, збунио компјутере на границама Европске уније), као председник ФК Војводине је исплатио 3.000 евра мита фудбалском судији Михајлу Јекнићу, за намештање победе ФК Војводине над ФК Младост из Лучана 12. децембра 2007. (наводно уз посредовање Милана Чабрића, директора Спортског центра “Вујадин Бошков” у Новом Саду). Јекнић је ухапшен на аутопуту Нови Сад–Београд.
Ко је Ратко Буторовић
Ратко Буторовић познат је широј јавности као власник неколико престижних хотела, али и као челник више спортских клубова у Србији и Црној Гори Љубитељ лаковане и дречаве гардеробе и обуће, новосадски бизнисмен са “јуриш” фризуром, нашао се прошле недеље иза решетака због намештања резултата на једној фудбалској утакмици. Сазнало се да је судијама требало да исплати 4.000 евра, које је, у сленгу, звао “четири кила печења”.
Човек са надимком чувеног плеса из још чувенијег париског ноћног клуба “Мулен руж”, Ратко Буторовић, познатији као Бата Канкан, почео је своју каријеру пуном контроверзи још пре тридесетак година тако што је радио као телохранитељ у Бечу. Ту се наводно интензивно дружио са Ђорђем Божовићем Гишком, убијеним командантом Српске гарде. Средином осамдесетих вратио се у Србију. Сазнало се да је променио презиме, управо по повратку са “школовања на животном универзитету”, како такве особе зову свој боравак у иностранству, који обилује мноштвом сумњивих прича и индиција.
Уместо Бутуровић, постао је Буторовић. На тај корак се наводно одлучио пошто под правим презименом није могао да рачуна на гостопримство у Немачкој, Аустрији и још неким земљама западне Европе. У Новом Саду се тврди да ни са промењеним презименом није путовао на запад чак и када су преговори око трансфера играча са страним клубовима уговарани на вишемилионске суме. Наводно, путовао је само у Грчку, где је, опет наводно, имао власничког удела у познатом кошаркашком клубу ПАОК из Солуна. Тих осамдесетих, постао је један од “првих приватних бизнисмена у Југославији”, тако што је отворио драгстор “Кан-кан”.
Када је купио новосадски хотел “Парк”, Кан Кан је тврдио да ће овај хотел постати толико добар да ће “Хајат” у односу на њега бити “најобичнија нула”. Најавио је да ће га обновити врло брзо и да ће на његово отварање доћи најмање три светске звезде – Џенифер Лопез, Анабела и Рики Мартин.
Био је спомињан као успешан бизнисмен, али потом се његово име учестало спомињало у контексту разних криминалних радњи. Прво је процурело да је један од “кључних људи” у незаконитим радњама везаним за фудбал, да би се касније довео у везу са афером “Бедем”, када је порушен заштитни зид Петроварадинске тврђаве, недалеко од његовог ексклузивног хотела “Леополд Први”. Причало се да је бедем на овом историјском споменику културе, срушен само да би гости “Леополда Првог” имали лепши поглед на Дунав.
Буторовић је помињан у медијима и поводом пожара у којем је уништен атрактивни хотел “Путник”, у најстрожем центру града, јер је још прошле године председник ФК Војводина најавио да му је следећи циљ (после куповине, односно закупа најлуксузнијих новосадских хотела “Парк” и “Леополд Први”) управо куповина “Путника”.
Рођен у Никшићу, близак пријатељ Бране Мићуновића, кога у медијима означавају као незваничног краља црногорског подземља и српског фудбала, Канкан слови и као брат од ујака бившег и будућег црногорског премијера Мила Ђукановића. На Буторовића је до сада два пута покушан атентат.
Б92