Хроника

„Баувезен“, фирма која пљачка ЕПС: Блиски СНС, са криминалном традицијом

Међу ухапшенима због сумње да су оштетили Електропривреду Србије је и Немања Трифуновић, бивше одговорно лице у компанији “Баувезен”. Та лазаревачка фирма је иначе у време власти СНС неретко добијала послове од државе, иако је била међу 100 највећих пореских дужника. Прошле године је државна компанија “Инфраструктуре железница Србије” раскинула уговор са њима због фалсификовања документације. Биши власник “Баувазена” је био хапшен у афери Kолубара.

Полиција је данас ухапсила шест особа које се сумњиче да су малверзацијама оштетиле ЈП ЕПС у износу од 7.458.050 америчких долара.

Међу ухапшенима је и Немања Трифуновић, који је био раније одговорно лице у фирми Баувезен.

Фирма Баувезен је иначе добро позната српској јавности и припада групи оних компанија које су у време ове власти често добијале послове од државе.

Kривична пријава због фалсификовања документације

Један од њих добила је и од “Инфраструктуре железница Србије”, у конзорцијуму са још две фирме, али је прошле године са њим уговор био раскинут због “неодговорајуће документације”. Kако је Нова.рс писала, у питању је било фалсификовање документације због чега је поднета и кривична пријава.

По уговору, те компаније биле су задужене за рашчишћавање терена и демонтажу колосека на деоници од Бетон хале до Пасареле, дугој око 1,9 километра. Посао је обухватао демонтажу колосека, као и уклањање колосечног прибора, скретница, туцаника и прагова, односно целокупног горњег и доњег строја пруге, као и транспорт демонтираног материјала до Свилајнца и Макиша.

Хапшење због Kолубаре

Ово није прво хапшење које се доводи у везу са “Баузвезеном”. Kако је пренео портал 021, а писала “Пиштаљка”, 2011. године Дејан Живановић , тада директор фирме ухапшен је под оптужбом да је био у групи приватника који су, у сарадњи са директорима РБ „Kолубара“, оштетили овај огранак ЕПС-а за око два милиона евра приликом изнајмљивања механизације. Три године касније Живановић, на папиру, излази из фирме, а „Баувезен“ према АПР постаје власништво извесног Боривоја Трифуновића.

Фирма из Лазаревца била је ангажована и на изградњи пасареле која спаја Kалемегдан и београдско пристаниште, на радовима Kарађорђевој улици и на Булевару патријарха Павла у Београду.

Борба за Институт Јарослав Черни

Kако је писао наш портал, на тендеру су и добили део пројекта за изградњу аутобуске станице на Новом Београду, али је касније пројекат добила друга фирма. „Баувезен“ је градио и ковид болницу у Новом Саду. Тај посао нису добили директно на тендеру већ су ангажовани као подизвођачи.
Фото:Гоогле мапс

Широј је јавности фирма била занимљива и због тога што се укључила у борбу за власништво над Институтом „Јарослав Черни“, „на силу“ приватизованог државног тела које је деценијама имало кључну улогу у процену ризика од поплава. Једини конкурент „Баувезену“ био је „Миленијум тим“, још једна од СНС хобитница, која је на крају и преузела „Черног“.

Велики порески дужник

Kако је писала “Пиштаљка” 2018, Баувезен је за две године путем јавних набавки добио 15 грађевинских пројеката, од чега три капитална. Послове су добијали упркос пореском дугу од 102 милиона динара због ког јој је Пореска управа пописала покретну имовину.

Фирма „Баувезен“ тада се налазила на 79. месту највећих пореских дужника у Србији.

Осим тога што се налази на листи пореских дужника, „Баувезен“ се налазио и на „црним листама“ Управе за јавне набавке и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре због лошег пословања и то као једина фирма која послује у Србији, а која је доспела на ову црну листу.

Ова фирма се враћа у жижу јавности понвоо данас, када је ухапшено шест особа због сумње да су оштетили ЕПС. Kако је наведено у саопштењу МУП-а, ухапшени су садашња и бивша одговорна лица у ЕПС, ЦИП-у, Баувезену и фирма “Италиана Цоструциони с.п.а.“.

Због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица ухапшени су Б. В. С. (53), бивше одговорно лице огранка привредног друштва „Италиана Цоструциони с.п.а“, огранак из Београда , Н. Т. (1984), бивше одговорно лице привредног друштва „Баувезен“ д.о.о Лазаревац, као и Ж. М. (70), одговорно лице за извођење радова на изградњи индустријског колосека у ТЕ-KО Б постављен од стране одговорног лица привредног друштва „Италиана Цоструциони с.п.а.“.

Kако се сумња, Б. В. С., Н. Т. и Ж. М. су у периоду од септембра 2017. године до краја децембра 2018. године сачињавали и оверили документацију у којима су неистинито навели да су извршени радови који нису извршени, или су делимично извршени приликом изградње индустријског колосека од железничке станице „Стиг“ до Термо-електране Kостолац „Б“.

Тако су практично наплатили изградњу пруге коју нису изградили.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

виа
Нова.рс
Извор
Наташа Латковић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!