Према анкети Републичког завода за статистику, у Србији скоро четвртина становништва у ризику од сиромаштва. Сиромаштву највише изложени млади и незапослени, каже директор Завода Драган Вукмировић.
Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић рекао је да је скоро четвртина становништва Србије изложена ризику од сиромаштва.
Вукмировић је прецизирао да је анкета о стопи ризика од сиромаштва, која је први пут рађена у Србији за 2012, показала да 24,6 одсто становништва није нужно сиромашно, већ да постоји већи ризик да то постану.
По старости, највише су том ризику изложени млађи од 18 година, 30 одсто, најмање старији од 65 година 19,5 одсто, док су по радном статусу најугроженији незапослени, 50 одсто, а најмање ургожени запослени код послодавца, 6,4 одсто, док код самозапослених ова стопа износи 38,3 одсто.
Стопа ризика од сиромаштва код пензионера износи 14,5 одсто, навео је Вукмировић.
За мене ово није изненађење, рекао је Вукмировић и додао да Србија јесте на дну лествице у погледу ризика од сиромаштва у Европи, али да разлике међу земљама нису велике.
Број запослених у 2013. години мањи је у односу на претходну годину за 1,6 одсто, рекао је Вукмировић, прецизирајући да је број запослених мушкараца смањен за један одсто, а број запослених жена за 2,4 одсто.
Зараде без пореза и доприноса номинално су веће у 2013. години, у односу на 2012. за 5,7 одсто, а реално мање за 1,9 одсто, рекао је он.
Вукмировић је рекао да је у 2013. забележен реални раст укупне економске активности од 2,4 одсто у односу на претходну годину.
Индустријска производња бележи раст физичког обима од 6,3 одсто док је вредност радова у грађевинарству опала за од 27,9 одсто. Промет у трговини на мало бележи реални пад од 5,1 одсто, а промет у трговини на велико је у благом паду.
У сектору услуге смештаја и исхране је забележен реални раст од 0,4 одсто, сектор саобраћај и складиштење имао је раст од 2,2 одсто, а телекомуникације од 24,9 одсто.
Према његовим речима, укупна спољнотрговинска робна размена Србије за период јануар-новембар износила 24.167,7 милиона евра што је пораст од 13,1 одсто у односу на исти период претходне године.
Извезено је робе у вредности од 10.100,3 милиона, што је 26,4 одсто више у односу на исти период претходне године, а увезено за 14.067,4 милиона, што је пет одсто више, рекао је Вукмировић и додао да дефицит износи 3967,1 милион евра, односно 26,3 одсто мање него у истом периоду лане.
Покривеност увоза извозом износи 71,9 одсто и већа је од покривености у истом периоду претходне године, када је износила 58,6 одсто, навео је Вукмировић.
РТС
A KOGA JE BRIGA ZA TO,JOŠ U SKUPŠTINI PLANIRAJU DA SEBI NE SMANJUJU PLATE,SRAM I BLAM ZA SRBIJU
Svi kod Dacica!
NIKOLICU,VUCICU,DACICU ,POKLANJAMO VAM OVU FOTOGRAFIJU UZ :SRECNA VAM NOVA GODINA SA ZELJOM ZA ZAMENU MESTA NA NJOJ!!!
Зѕто појединци једу кавијар кутлачама!
FENOMENALNO!!! 13.650 dinara mesečno je ta granica.
ZALOSNO DOKLE NAS JE DOVELA NASA VLAST