Професор Правног факултета у Београду (ПФ) Борис Беговић изјавио је данас да Србија, према истраживању канадског Фрејзеровог (Фрасер) института, нема независно судство.
– То је последица срастања законодавне, судске и извршне власти, а омогућено је неодговарајућим изборним законодавством и затвореним листама, па зато те прописе треба реформисат – казао је Беговић на конференцији о економским слободама у Србији.
Скуп је организовала организација Либек у сарадњи са Фрејзер институтом (Фразер) и Атлас мрежом из САД. Србија се према истраживању тог института по економским слободама налази на 101 месту од 150 земаља.
Беговић је истакао и да је велика разлика у компететивности основних и виших судова и да се углавном „не придаје важност одлукама које доносе нижи судови јер се зна да коначну реч имају судије виших судова“.
– Судије у првом степену немају мотив да се унапређују јер знају да ће пресудити њихове колеге у вишим судовима – казао је Беговић.
Он је додао да је неопходно реорганизовати судство, али „не територијално, како се то ради, већ организационо“.
– У добро уређеним земљама судије имају помоћнике који припремају материјал а судије само пресуђују. Реорганизација би повећала ефикасност судства – казао је Беговић.
Члан Фискалног савета Владимир Вучковић казао је да државни апарат мора да буде мањи тако да јавни расходи смање учешће у бруто домаћем производу (БДП).
– Јавни расходи би морали да се спусте на око 40 одсто у БДП. Треба још смањити број запослених у појединим секторима док у другим треба повећати, не само број већ и стручност како би се подигао квалитет услуга које те институције пружају грађанима – додао је Вучковић.
Према његовом мишљењу порези у Србији нису превисоки упркос многим критикама јер упоредна анализа показује да се Србија налази на средини лествице земаља у окружењу.
– У Србији су пореске стопе углавном добро одмерене. Нисам за већу пореску реформу, наравно мања подешавања су потребна па у том смислу треба размишљати о смањењу доприноса на терет послодавца и повећању пореза на додату вредност – казао је Вучковић, и истакао да мисли „да је већи проблем у владавини права него у пореским стопама“.
Бета