Друштво

Беговић: У Србији не постоји независно судство

Професор Правног факултета у Београду (ПФ) Борис Беговић изјавио је данас да Србија, према истраживању канадског Фрејзеровог (Фрасер) института, нема независно судство.

– То је последица срастања законодавне, судске и извршне власти, а омогућено је неодговарајућим изборним законодавством и затвореним листама, па зато те прописе треба реформисат – казао је Беговић на конференцији о економским слободама у Србији.

Скуп је организовала организација Либек у сарадњи са Фрејзер институтом (Фразер) и Атлас мрежом из САД. Србија се према истраживању тог института по економским слободама налази на 101 месту од 150 земаља.

Беговић је истакао и да је велика разлика у компететивности основних и виших судова и да се углавном “не придаје важност одлукама које доносе нижи судови јер се зна да коначну реч имају судије виших судова”.

– Судије у првом степену немају мотив да се унапређују јер знају да ће пресудити њихове колеге у вишим судовима – казао је Беговић.

Он је додао да је неопходно реорганизовати судство, али “не територијално, како се то ради, већ организационо”.

– У добро уређеним земљама судије имају помоћнике који припремају материјал а судије само пресуђују. Реорганизација би повећала ефикасност судства – казао је Беговић.

Члан Фискалног савета Владимир Вучковић казао је да државни апарат мора да буде мањи тако да јавни расходи смање учешће у бруто домаћем производу (БДП).

– Јавни расходи би морали да се спусте на око 40 одсто у БДП. Треба још смањити број запослених у појединим секторима док у другим треба повећати, не само број већ и стручност како би се подигао квалитет услуга које те институције пружају грађанима – додао је Вучковић.

Према његовом мишљењу порези у Србији нису превисоки упркос многим критикама јер упоредна анализа показује да се Србија налази на средини лествице земаља у окружењу.

– У Србији су пореске стопе углавном добро одмерене. Нисам за већу пореску реформу, наравно мања подешавања су потребна па у том смислу треба размишљати о смањењу доприноса на терет послодавца и повећању пореза на додату вредност – казао је Вучковић, и истакао да мисли “да је већи проблем у владавини права него у пореским стопама”.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!