Белгијски новинар Филип Бертиншан поздравио је данас то што су му власти у Србији дале боравишну визу на годину дана и захвалио колегама новинарима на брзом реаговању.
Бертиншан је рекао да би, иако му је због целе ситуације мало тешко, ипак волео да захвали властима на томе што су му дозволили да живи у Србији и да ради свој посао.
Бертиншан је јуче око 15 часова позван у полицијску станицу где се појавио са својим адвокатом и где му је објашњено да се у његовом случају појавио нови детаљ и да не постоје сметње да добије боравишну визу, а претходно је у медијима објављено да му прети протеривање из Србије због тога што је Безбедносно-информативна агенција проценила да он представља безбедност по државу и грађане.
Филип Бертиншан је поручио да су он и његова породица од прошлог априла живели у страху од неког непријатног изненађења. Он је испричао да је прошлог пролећа у разговору са инспекторима БИА објаснио да свој посао обавља без предрасуда и без пристрасности, као и да говори оно што мисли да је права истина.
Бертиншан је навео да више од 10 година извештава о актуелностима из Србије, да се кроз своје репортаже труди да публици исприча и приближи шта је све видео и чуо.
„У Србији и земљама Западног Балкана небо се помрачило у доменима правне државе и основних права“, рекао је белгијски новинар, који је потом цитирао и део извештаја Европске комисије о стању у државама Западног Балкана.
„Остаје горак укус јер је довољан један позив да се све реши“
Супруга Филипа Бертиншана Марија Јанковић рекла је да без обзира на исход целе ситуације ипак „остаје горак укус“ због тога што је довољан „један позив да се све реши“, а што је, како је оценила, није у складу с изјавом премијерке Србије Ане Брнабић да су службеници БИА професионалци.
Супруга белгијског новинара рекла је да са њим већ десет година иде на терен, да су свашта прошли и да он „бескрајно проверава све информације које ставља у чланак“.
Правни заступник белгијског новинара, адвокат Михајло Павловић навео је да кроз цео поступак нису знали ниједан разлог због чега му је прво ускраћено право останка у Србији, па потом дато, додајући да су државни органи дужни да образложи на чему темеље своје одлуке.
Он је рекао да је Бертиншан већ испуњавао услове за останак у Србији, наводећи да је „општа карактеристика целог поступка произвољна примена права исказана на најфлагрантнији начин“.
„У Србији се не поштује правна држава и слобода штампе“
Шефица канцеларије Репортера без граница Паулин Адес-Меве рекла је да би Бертиншан морао да зна шта је мотивисало првобитно одбијање.
„Чини ми се да се ситуација српских новинара сваким даном погоршава од тренутка који је почео насиљем у априлу прошле године“, рекла је она и позвала српске власти да не само јавно осуде све нападе на новинаре, већ и да казне починиоце.
Према њеним речима, у Србији се не поштује правна држава и слобода штампе због чега земља не испуњава услове да се прикључи ЕУ.
Подсетимо, међународна организација Репортери без граница јуче је реаговала саопштењем у којем је наведено да спрске власти прете да из земље протерају белгијског новинара Филипа Бертиншана којем је одбијен захтев за продужење његовог привременог боравка у Србији.
Бертиншан у Србији ради десет година за већи број листова и медијских кућа у иностранству и у браку је са српском држављанком са којом има једно дете.
Поводом случаја белгијског новинара Филипа Бертиншана, председник Србије Александар Вучић рекао је јуче на телевизији Хепи да је контактирао министра унутрашњих послова Небојшу Стефановића којем је рекао да МУП, као ни БИА, немају шта да раде око новинара, сем ако нису починили кривично дело.
„Сви који се баве новинарским послом, сви су добродошли и нека раде свој посао како хоће. Не знам како је то било у прошлости, то ће увек бити принцип у будућности“, рекао је Вучић.
Извор: Бета