Неколико хиљада пијачних продаваца протестује тренутно због увођења фискалних каса, док су у исто време око поднева испред Владе Србије десетине предузетника, привредника, туристичких радника испред Немањине 11 тражили мање субвенција за стране, а више за домаће инвеститоре, као и боље услове пословања. Саобраћај је тренутно блокиран између Теразија и Славије, а полиција обезбеђује протест. Окупљени су се позиционирали испред Председништва где ће уследити говор организатора.
Уз мешање народне музике, Марша на Дрину, Чорбине “Нећу да будем члан мафије”, Београдског синдиката после поднева почели су да се окупљају људи испред Владе, највише из правца Савске.
На углу Немањине и Кнеза Милоша предузетници су истакли транспарент да “нема јаке државе без јаке привреде”, док се од Савске ка Славији на хиљаде људи из Краљева, Крагујевца, Зрењанина, Лесковца, свих делова Београда сливало у једну колону зарад одбране пијаца.
”Не дамо пијаце”, узвикивали су, сви окупљени иза транспарентна “боље гроб него роб”.
На кратко су застали испред зграде Владе, тражећи да они који седе унутра погледају кроз прозор и виде их.
Учесници протеста поручили су грађанима да ће, уколико буде било потребе, ноћити на улицама, те да им донесу шољицу чаја ако буде хладно.
“Нека људи знају и за Каленић пијацу и друге, не само за Лидл”, поручили су.
Грађани су испред Председништва гласно покушали да пошаљу поруку да “може све – касе не”.
Приликом обраћања грађанима, један од организатора подсетио је да су се обраћали Министарству финансија, али да им “нико није ни отворио врата, камо ли заказао састанак”.
“Зар треба да се на два метра лима на ком држимо своје производе бојимо? Људи су нам говорили да се не обраћамо испред Председништва јер није надлежан за то, а ми се питамо где да идемо? Испред Амбасаде Немачке? Ми једино на улицу имамо да идемо”, казао је он.
Окупљени поздрављају и колеге предузетнике и привреднике који су незадовољни одлучили да и они данас протестују.
„Много је народа, ово показује да држава не функционише, систем не функционише“, показује на људе који пристижу од старе Железничке станице Немањином Предраг Митровић, председник Удружења Заштитник привредника и предузетника Србије.
У име кровног удружења Заштитник, они су ту, како каже, да заштите домаће привреднике, пољопривреднике, туристичке раднике, све оне који не могу да раде нормално у овом систему.
„Све време уназад смо запостављени у односу на стране инвеститоре, са свим новим и старим наметима, са увођењем нове фискализације и парафискалних намета, еколошких такси. Неуки и неписмени свет који седи у Влади, а којима смо се обраћали ниједном нису одговорили на прави начин и стали у заштиту домаћих привредника“, каже Митровић.
Он каже да је 93,6 одсто укупних субвенција ишло страним, а свега 6,4 одсто домаћим привредницима.
„Од тих шест одсто рачунајте да је највећи део ишао опет политички подобним предузећима, тако да сва они у малим, микро и средњим предузећима са домаћим капиталом ниједног тренутка нису добили адекватну помоћ, а плаћају све време порезе и доприносе који су абнормални“, истиче Митровић, додајући да би сви порези и доприноси могли да буду и до 50 одсто мањи.
Митровић каже да не зна колико дуго ће се задржати испред Владе, а не очекује да ће их било ко примити.
„Нико нас није примио раније, не верујем да ће нас примити ни два дана пред изборе“, истиче Предраг Митровић.
За мање од пола сата док су предузетници остали испред Владе пијачни продавци су наставили шетњу Немањином ка Председништву. Они се буне против новог Закона о фискализацији који предвиђа да продавци на пијацама од 1. маја морају да имају фискалне касе.
Док се банда не смени са власти ту помоћи нема.