Да ли бисте могли да замислите да се низ Немањину улицу уместо трамвајем спуштате чамцем? Вероватно не, али некада је управо том улицом од Славије до Железничке станице текла Врачарска река.
Испод “града на ушћу двеју река испод Авале” тече још најмање девет река, потока, а има и неколико “живих” извора.
ИЗВОРИ
1. Испод Хотела “Москва”
2. Испод Палате “Албанија”
3. Испод Београђанке
4. У Овчи постоји извор топле слане воде
Мокролушка река, Славујев, Врачарски, Чубурски, Бибијин и други потоци некада, али и данас теку испод Београда. Само што су сада “заробљени” у канализационим цевима и колекторима.
Аутор књиге “Београд испод Београда” Зоран Николић каже да испод аутопута Београд – Ниш тече Мокролушка река која је спроведена колектором ширине око пет метара до Мостарске петље где се улива у Саву, а да се зграде на Теразијама налазе на подземним изворима.
– Испод хотела “Москва” постоји пет извора. Свакодневно водимо рачуна о томе да хотел остане сув тако што воду уз помоћ пумпи извлачимо у канализацију – каже Милица Шћепановић из овог хотела.
Река је текла и низ Кумодрашку улицу у којој и данас постоји извор чију воду људи користе за пиће.
– У Скадарлији је постојала бушотина из које је извирала квалитетана вода која је могла да се пије и њу су флаширали. Испод града на више локација се налазе извори са водама које би могле и данас да се користе – каже хидрогеолог Зоран Никић.
Он каже да је Вишњичка бања добила име по извору топле воде која је тамо некад текла. На месту школе “Милена Павловић Барили” у Вишњичкој бањи текао је поток који је пре тридесетак година спроведен кроз канализационе цеви, а била је позната и Чубурска река која је текла од Неимара путањом Јужног Булевара.
Верује су да је река текла и Улицом 22. октобар, где је недавно зграда почела да тоне.
– Мислим да се звала Златица, наши стари су говорили да је њено корито било на месту ове улице све док је нису пре око 200 година покопали – каже Срђан Басарић, станар из ове улице.
ПОДЗЕМНЕ ВОДЕ БЕОГРАДА
1. Мокролушка река: Од Великог Мокрог Луга кроз улице Заге Маливук, Римску улицу, Устаничку улицу на делу између улице Војводе Тозе и улице Грчића Миленка, низ аутопут до Мостара где се улива у Саву
2. Булбулдерски (Славујев) поток тече од трећепозивачке чесме у Чингријиној улици на Звездари до Дунава испод Улице Димитрија Туцовића
3. Врачарски поток: Од Славије испод Немањине улице ка Сави
4. Чубурски поток: Са Неимара ка Сави, Јужним булеваром и Устаничком улицом
5. Бибијин поток: Текао је од зграде Политике ка Бајлонијевој пијаци низ Скадарску улицу
6. Репишки поток: Извире у Улици Ђорђа Огњановића (код школе Милош Црњански) и код Улице Милорада Јовановића (код Папир сервиса) излази на површину Макишког поља и ту се улива у мелиорациони канал
7. Манастирски поток: Поред Манастира Раковица, смештен је у колектор и кроз њега иде до Топчидерске реке
8. Галовица: Поред Цркве светог великомученог Георгија на Бежанији је текла, па је преко Сурчина одведена у Саву
9. Вишњички поток: У Вишњичкој бањи, на простору где се налази ОШ “Милена Павловић Барили” на простору између старог и новог насеља, поток је почетком осамдесетих година кроз цевовод одведен до Дунавца
Аутор: Ж. Блажић, 24сата.рс
To je „otkriće“ za 90% tzv. „Beograđana“!
Ja bi to nazvao Beograd na rekama
Epa za jednu smo ja i moj drug nasli i isli dokle ide i to dosta smo prepesacili
Lepo je bilo piti vodu sa izvora i kupati se u rečicama i potocima Begrada, sve je bilo tako čisto i gde nestade taj Beograd.
Moj deda bi se prevrnuo u grobu da vidi kako ljudi kupuju vodu u flašama.
Mokroluška reka nije tekla ulicom Z.Malivuk, tu rečiicu su cinila tri izvora pa se onda ulivala u nju, mnogo izvora i potoka ste izostavili a i dosta ste izgrešili oko navedenih.
Pišite malo više o tome, a mogu i slike, da se vidi kako je Beograd bio lep i stvarno je bio na vodi.