Убиство Авганистанца у центру престонице је последица рата за територије кланова кријумчара људи, где доминирају Курди и Пакистанци откривају „Вестима“ избеглице.
Иза туче две групе миграната у центру Београда у недељу по подне у којој је убијен Авганистанац С. Г. (26), стоји обрачун око територије мафијашких кланова који се баве кријумчарењем људи.
„Вестима“ је то потврђено из више извора, укључујући и саме мигранте који бораве на неколико легалних, али и нелегалних локација у центру града.
Мухамед Кариб Хамдрад (29), ИТ стручњак из Авганистана који ради као преводилац у прихватилшту Миксалиште каже да су му мигранти испричали да је реч о рату мафијашких група око територије.
Он прича да је сукоб почео на Железничкој станици, када је припадник једне групе на туђој територији почео да врбује мигранте да би их за новац прокријумчарио преко границе. Одмах му је пришао човек чија је то територија и избила је туча. Авганистанац је бежао до Зеленог венца, где су га стигли.
Мухамед каже да је већ у недељу увече сазнао већи део приче. Он за „Вести“ потврђује постојање мафијашких група које се из Београда баве трговином људима.
– Није тајна да свака од тих група држи одређену територију: око Железничке станице, око Авга парка (некадашњег Пициног парка) код Економског факултета, код пијаце Зелени венац. Углавном су подељени по земљама из којих долазе, а најаче су групе Пакистанаца, Ирачана и Курда. Нажалост има и група Авганистанаца – прича Хамдрад.
Његову причу потврђује 17-годишњи Авганистанац Хасим Карим, који тврди да га је пре неколико дана пребила једна од група која се у недељу сукобила у центру Београда.
Сукоб кланова: Мухамед Кариб Хамдрад
– Имам чак и фотографију једног из те групе. Реч је Пакистанцима који се не баве само кријумчарењем људи, већ и криминалом и на тај начин стварају лошу слику о свима нама. Зато и желим да ме фотографишете и поручите свету да већина миграната који су се упутили на Запад нису криминалци и мафијаши, већ поштен свет који само жели да побегне од рата, беде и несигурности – вели овај младић.
Нападају и Београђане
Хасим се заковао у Србији тако што је платио за пут око 3.500 евра. Последњих недеља је у Београду, а група Пакистанаца га је пресрела и тражила новац и мобилни телефон.
– Претукли су ме и имао сам среће што сам остао жив. После је полиција ухапсила неколико људи, али не знам да ли и те који су ме претукли. Они пресрећу и млађе особе и жене и отимају им новац и телефоне – тврди Карим.
„Убијају се и Срби сваки дан“
Премијер Александар Вучић је прокоментарисао вест обрачуну у ком је погинуо Авганистанац речима да се и Срби свакодневно међусобно убијају.- Када се то деси између Срба и Албанаца једном у три месеца, онда сви то објаве, а на међусобна убиства Срба гледамо као да је то нормално – рекао је Вучић.
Према његовим речима, последњих месеци два пута мање миграната је прешло српску границу. Премијер се похвалио да је Србија током мигрантске кризе остала лојалнија европским вредностима, него многе земље.
Гладни, преварени и без наде
Репортери „Вести“ обишли су после крвавог обрачуна све локације у центру Београда где мигранти бораве. На Зеленом венцу, где се обрачун догодио, није било ни миграната, ни појачаних снага полиције. Заправо, полицију нисмо видели нигде, укључујући и парк код Економског факултета, али и напуштене магацине тик иза Аутобуске и Железничке станице, где се налази око 500 миграната.
Окружење подсећа на гето, а у полумрачним хангарима влада готово нестварна, језива атмосфера док људи спавају између хрпа ђубрета. Испред првог хангара и екипу „Вести“ окружила је група младића који су се међусобно кошкали.
Напету ситуацију је прекинуо Пакистанац Мустафа Кан (30) и са само неколико речи навео младиће да се невољно повуку.
– Увек има и проблематичних, али нажалост све је више и оних који су „пукли“ од преваљеног пута и чињенице да смо остали без новца и чекамо, а не знамо шта – објашњава Кан.
Он је платио 1.500 евра да га из Београда, преко Хрватске, пребаце у Италију. Међутим, када је позвао број који му је дат схватио је да је изигран, јер је био искључен.
– Некако сам стигао у Шид и тамо боравио око два месеца у прихватном центру, а онда су ме без речи објашњења избацили. Само су рекли: „Иди, иди“. Пешке сам се вратио у Београд и сада чекам да се нешто догоди, да се поново отворе границе – прича Кан.
Ништа видели ни чули
Са неколико својих земљака који су прошли кроз исту агонију Кан успева да се сачува. Међутим, нико од њих „ништа није видео ни чуо“ када је реч о убиству Авганистанца.
– Чули смо само приче, али не знамо ко су ти људи и не занима нас. Нисмо мафијаши, не крадемо. Желимо само бољи живот и ништа више – веле Пакистанци.
Тајана Задравец, Миксалиште: Србијом пролазе најсиромашнији
Тајана Задравец, менаџер пројекта у организацији Миксалиште, где по помоћ долазе искључиво породице са децом и малолетници који путују сами, каже да су се кријумчари људи појавили марта ове године пошто су затворене границе.
– Буквално је борба за сваку особу коју ће да прокријумчаре, јер балканском рутом више не пролази богати и средњи слој, већ најсиромашнији. Раније је било нормално да свако од њих у новчанику има барем по неколико стотина евра, а сада је питање да ли ћете им пронаћи шаку динара – прича Задравец.
Она каже да кријумчари људи имају „неколико пакета“ услуга који зависе од дужине и ризичности руте.
– До Мађарске се плаћа до 2.000 евра, а до Немачке као крајње дестинације од 2.000 евра па навише.
Најскупље су руте за малолетнике које од Грчке ка Европи коштају од 4.000 евра. Проблем је што су кријумчарске руте веома добро организоване, а кријумчари имају веома добру мрежу у којој постоји тачна хијерархија. Верујем да су у Београду на улицама само војници, док су главешине ко зна где. Тако и када падне једна карика у ланцу, веома брзо је замени друга – истиче Задрвец.
Мухамед Кариб Хамдрад каже да кријумчари новац траже унапред.
– Прва тура је од Авганистана до Ирана и кошта до 1.000 евра. Затим, од Ирана до Турске где је слична тарифа. До Бугарске се такође плаћа 1.000 евра, али ако кријумчар пружи неку гаранцију за прелазак у ту чланицу ЕУ, онда цена пређе и 2.500 евра. Од Бугарске до Србије прелаз кошта од 1.500 до 2.000 евра – набраја Хамдрад.
Поља смрти
Задравец каже да је у понуди била чак и тура за Хрватску преко минских поља, али да то ни бесплатно нико није желео, пошто се мигранти одлично информишу преко интернета пре него што било где крену.
Полицији закон везао руке
Саговорници „Вести“ из српског МУП-а кажу да према закону полиција не може да забрани тражиоцима азила, односно мигрантима на путу ка Западу, да буду у центру града.
– Они не морају да буду у центрима за азил и колективним смештајима док чекају решавање захтева за азил. Тако не можемо да утичемо где ће боравити, нити да им ограничавамо кретање. Мигранти то обично искористе да прођу кроз Србију и илегално пређу границу са Мађарском или Хрватском – каже наш саговорник из полиције.
И прошлог јула догодило се убиство у сукобу мигранта код Суботице. Тада је на српско-мађарској граници убијен такође избеглица из Авганистана, а мигрант који га је ликвидирао после неколико дана ухапшен је у Мађарској.
– Они се у колективним центрима деле по етничкој припадности. Сукобљавају се са другим етничким групама, али и међусобно. Када дође до туче, они то не пријављују, па сазнамо за обрачуне тек ако има теже повређених – кажу у полицији.
Ђ. Баровић – Вести