Србија

Београд: Мед храни три породице

КАД се човек навикне на пчеле, тешко се од њих одваја. Мора помало да буде и самотњак, јер је по цео дан у природи сам међу њима. Али кад се “зарази” пчеларством, готово је. Ослади се, па ништа друго у животу не би радио. Ово нам прича Саша Ранчић (45) из Обреновца, пчелар који је пре неки дан добио годишњу награду Привредне коморе Београда.

Од пчеларства живе и породице издржавају и он и брат Срђан (42). У свом пчелињаку имају око 450 кошница и међу највећим су произвођачима меда у Београду. Скоро све пчеле су им на паши на обронцима планине Цер, где скупљају багремов мед. Сада их селе у Банат, јер креће сунцокрет. Потрпају их на камион и кад падне мрак, на пут у војвођанску равницу. Звук мотора, кажу, умирује пчеле. Крајем лета поново их враћају на Цер да презиме. У том сељењу само камион, за укупно месец дана колико служи за превоз пчела, потроши 1.000 литара горива.

ЦЕНЕ РАНЧИЋИ мед продају за 500 динара по килограму, а за ближе пријатеље је 450 динара. Мед у саћу је нешто скупљи и кошта 700 динара. Праве и прополис, па је стандардна мала бочица 120 динара.

– Прва паша у мају је оманула, због учесталих киша које спирају нектар са дрвећа – прича нам Саша Ранчић. – Зато је ове године било врло мало багрема. У просеку 10 килограма по кошници, што је за 60 одсто мањи принос од уобичајеног. Сад нам треба сунца и лепог времена, да пчеле накупе бар довољно ливадског меда. Када је добра и сунчана година, буде и десет тона меда, 25 килограма по кошници, а сад ћемо видети.

Синове је пчеларством “заразио” отац Светислав Ранчић(76), службеник у пензији. У наследство им је оставио 200 кошница. Он им сада само асистира и помаже саветима. Нама каже да нема пчеларења ако се неко боји да га пчела не уједе, јер не можеш се замотати у крпе и тиме бавити. И он и синови често међу кошнице уђу без заштитног одела.

Pcelari-13-1106-2013

– Постали смо имуни на уједе пчела, само гледамо да на главу не нападају – прича нам Саша, док рукама трља помало отекнуте подлактице. – Јуче су ме добро изуједале. Када је паша у јеку, мирне су, само да не дува ветар, тада постану узрујане и хоће да уједу.

Ранчићи су направили и столарску радионицу за израду кошница и рамова. Исплативије им је и јефтиније да зими сами праве него да купују, јер нова празна кошница кошта 50 евра. Сами лију и восак за основе рамова. Од воска који им преостане после врцања меда, годишње за сатне основе прераде и по 300 килограма.

ЛОПОВИ КРАДУ ЧАК И ПЧЕЛЕ ПОСЛЕДЊИХ година дешава се да лопови покраду и пчеле. – Натоваре по ноћи на камион и по 50 кошница и одвезу. Зато их ми увеземо дубоко у банатске њиве, па их после и ми једва нађемо, а и замолимо пријатеље да их надгледају.
– Мајка Драгица већ више од 30 година сваки дан продаје мед на тезги на обреновачкој пијаци – прича нам Саша. – Зими је главна продаја, ја у шали кажем, када крене грип, крене и мед. Имамо сталне муштерије, али сада одређену количину продајемо и једном Италијану који откупљује за извоз. Багремов мед, који је и најтраженији, јер је благ и нема полена, на велико је 3,70 евра, и то је добра цена, али два евра, колико плаћају по килограму за ливадски, мало је.

ЉУДИ САД КУПУЈУ И РОЈЕВЕ

САША продаје и ројеве пчела, а цена једног је 30 евра.

– Ове године је огромна потражња, јер је пчеларима, изгледа, доста ројева угинуло – наводи Саша. – Пчеле најчешће угину од глади, јер се повади превише меда, па немају преко зиме. Од 15 до 20 килограма мора да се остави у кошници.

МЕД У САЋУ

САШИН брат Срђан каже да људи све више купују мед.

– Има људи који искључиво желе мед у саћу. Таквог продамо од 100 до 200 килограма, како које сезоне – каже Срђан. – Упадљиво је и да траже природно кристализован мед, док се некад мислило да такав не ваља.

ИЗГОРЕЛА ШУМА И 50 КОШНИЦА

ЧЕСТО се догађало и да им ветар испреврће све кошнице.

– Кад погледаш, а оно све разбацано по ливади. Сада ређе виђамо такву слику, јер их вежемо на палете – објашњава Светислав. – Пре пет година изгорело нам је 50 кошница. Људи у Банату палили стрљику од пшенице и ветар пренео ватру. Изгорело је тада и око 100 хектара оближње шуме. И никоме ништа, нити можеш кога тужити, нити ти неко надокнађује штету.

 

Новости

 Фото П. Милошевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!