РЕГРЕСИРАЊЕ боравка деце у приватним обдаништима из градске касе по свему судећи неће смањити листе чекања у вртићима! Како незванично сазнајемо, до драстичног повећања броја захтева у односу на прошлу годину дошло је због тога што су за упис у државне вртиће конкурисали и родитељи чији малишани већ иду у приватне предшколске установе.
У Секретаријат за образовање и дечју заштиту пристигло је чак 18.785 пријава, скоро 5.000 више него пре само годину дана, док је тренутно максималан број места у државним и приватним обдаништима тек нешто већи од 12.000. Чак и ако се узме у обзир да је било “дуплих пријава” (за два вртића), јасно је да ће испод црте остати најмање 5.000- -6.000 малишана!
Тако ће добра идеја града да се укључивањем приватника обезбеде додатна места у обдаништима, по свему судећи, остати без примене у пракси. У приватне вртиће ће бити “уписана” деца која их већ похађају, само ће њихови родитељи плаћати вишеструко мању цену него до сада, пошто ће се из градске касе исплаћивати разлика до пуне економске цене у државном обданишту, која износи 27.700 динара.
И у појединим приватним вртићима нам је потврђено да су документа подносили родитељи чија деца већ иду у приватно обданиште. Приликом конкурисања, није било могуће утврдити да ли је дете већ уписано у неки вртић, тако да је могуће да ће испод црте остати малишани који први пут крећу у јасле или вртић, а оба родитеља су им запослена.
Стварању листа чекања за упис у вртић доприноси и забрана запошљавања нових кадрова, без одобрења надлежне републичке комисије. Због тога ће надлежни у граду тражити да предшколске установе буду изузете из ове уредбе, како би се бар донекле решило питање мањка места у обдаништима. Поједине предшколске установе имају простора за формирања додатних група, али је проблем што нема васпитача, медицинских сестара, куварица и осталог особља. Вртићима недостаје око 900 запослених, од којих су више од половине васпитачи.
Управо је недостатак кадрова био разлог што је отварање вртића у насељу Степа Степановић каснило више од шест месеци. Од надлежне републичке комисије добијено је одобрење да се у радни однос прими 60 особа, колико је било потребно за ову предшколску установу. Како незванично сазнајемо, недавно је дато “зелено светло” за пријем још 65 запослених, али се чека да стигне и званичан допис из надлежне комисије.
КОД ПРИВАТНИКА ОКО 250 ЕВРА
ПРОСЕЧНА цена боравка у приватним вртићим износи око 250 евра месечно, а према непотврђеним информацијама похађа их скоро 2.700 малишана. Верификоване су 54 приватне предшколске установе, а у поступку је још неколико.
МАКСИМАЛНА ЦЕНА 5.540 ДИНАРА
НАЈВИША цена боравка у државном вртићу је 5.540 динара, што је 20 одсто од утврђене економске цене на нивоу Београда. Ако је приватни вртић скупљи од 27.700 динара, разлику у цени плаћа родитељ, а ако је цена нижа, месечни рачун ће бити 5.540.
Б. Борисављевић, Новости
Pogrešna je hipoteza s početka teksta: u postupanju gradske uprave NEMA DOBRIH NAMERA !!! SVE SU RADNjE ŠPEKULATIVNE I PRIKRIVENE, ISKLjUČIVO I SAMO SA JEDNIM CILjEM: OTIMANjE NOVCA ILI TUĐE IMOVINE !!!