Фељтон

Београд на води (1): Дизниленд на српски начин

Убрзо пошто су премијер Србије Александар Вучић и члан Управног одбора ИГЛ Хилса Мухамед Алабар 27. септембра поставили камен темељац за изградњу прве две стамбене куле Београда на води, кренуло се са продајом станова. И тај 3. октобар био је пропраћен медијски ревносно само што јавност није имала прилике да види бар једног од 6.500 заинтересованих купаца, колико је градоначелник Београда Синиша Мали тврдио да их се пријавило.

Једна се телевизија жалила како им није дозвољено да сниме капарисање бар једног стана, док је у једним престоничким новинама освануо кратак разговор са купцем.

– Ми смо данас само резервисали стан. Платили смо 1.000 евра на лицу места, али нисмо данас добили уговор. Рекли су нам да ће до 2018. бити изграђене зграде. На папиру који смо потписали пише само да нам неће вратити паре ако не платимо прву рату, а то је већ за десет дана. Шта ако се мени не свиђа нешто у том уговору – упитао се Зоран Ј.

Његове речи више су приличиле неком од противника пројекта окупљених у Иницијативи “Не да(ви)мо Београд”, него усхићеном будућем власнику некретнине на најексклузивнијој локацији у Србији.

У овом грађанском удружењу уверени су да је и еуфорија око продаје станова тек пука обмана. Нешто попут куповине мачке у џаку.

– Станови се нису продавали, већ се само вршила резервација у износу до 1.000 евра која омогућава да се учествује у процесу куповине. По нашим законима ни капара за стан се не сматра куповином стана, а овде се, као што сам рекао, не ради ни о капари већ о резервацији. Све упућује на то да је реч о обичној лажи – тврди Добрица Веселиновић из “Не да(ви)мо Београд”.

И дијаспора купује

После првог дана продаје станова, који за сада постоје само на макети, генерални директор компаније Београд на води Никола Недељковић је с поносом изјавио да је успешно започела продаја станова из прве куле и да је више од 75 одсто продато.

“Ово представља кључну прекретницу у развоју пројекта. Велики број купаца је из Србије, а за њима следи дијаспора”, задовољан је Недељковић. Он због пословних обавеза није могао да издвоји време за интервју “Вестима”.

Много је питања која је наметнуо мегаломански грађевинско-архитектонски пројекат, али је мало прецизних одговора. И они које је јавност добијала углавном су се сводила на премијерово: “А имате ли ви 3,5 милијарде евра?” Управо су том сумом Александар Вучић и градски оци махали Неверним Томама, тврдећи да је то износ инвестиција са којима ће Арапи ући у “пројекат века”.

Испоставиће се да се уместо најављених милијарди, стратешки партнер уговором обавезао на само 150 милиона евра директног капитала, а исти износ – 150 милиона – треба да обезбеди у виду кредита заједничком арапско-српском предузећу Београд на води д.о.о.

Да би било јасније, Арапи су уплатом 22.000 евра постали власници предузећа са 68 одсто удела, док је Република Србија са милион динара оснивачког капитала мањински партнер од 32 одсто! Практично, богати шеици искеширали су за сада само 22.000 евра за тај свој већински власнички удео, док ће огроман трошак за рашчићавање терена, измештање железничке станице и изградњу комплетне инфраструктуре ићи на терет државе Србије! То укључује воду, струју, гас, саобраћајнице, канализацију и телекомуникације. Према процени Дирекције за грађевинско земљиште Београда инфраструктура за цео пројекат коштаће око 275 милиона евра!

Јавност је збуњивана и роковима изградње са којима су стално лицитирало.

– За четири године ће и последњи објекат са макете бити готов – тврдио је премијер Вучић средином марта ове године. Градоначелник Синиша Мали је био нешто скромнији, па је након потписивања уговора 26. априла рекао да ће у прве четири године бити подигнуте велика кула, две стамбене зграде, тржни центар од 140.000 квадрата и хотели.

– Инвеститор има обавезу да половину објеката, односно милион квадрата, изгради у првих 20 година. Ако у томе не успе, уговор се раскида и земљиште, сада издато на 99 година, враћа се Србији – говорио је градоначелник. Када је уговор освануо на сајту Владе Србије (20. септембра), испоставило се да су премијерове четири године нарасле на три деценије, колики је рок за изградњу комплетног Београда на води.

И док су се у недостатку професионалног извештавања водећих српских медија, друштвене мреже усијале од полемика да ли је Београд на води превара или пројекат века, од премијера Вучића стижу нове идеје. На подручју Доњег Калемегдана биће изграђен Деспотов град – верна копија града Стефана Лазаревића из 15. века! Мало футуризма из сахарских пустиња, мало древне историје и Београд би могао да постане дизнилендски шарен, а неуморни српски премијер каже да се неће смирити док српска престоница по броју туриста не премаши Будимпешту. Домаћим скептицима преостаје да се надају како жичане ограде Виктора Орбана у нечему ипак могу да припомогну и задрже туристичку хорду у налету на Србију.

Чланска карта

Добрица Веселиновић и више стотина његових истомишљеника протествовали су на дан полагања камена темељца, али их је полиција задржала на пристојној удаљености, без опасности да ће угрозити свечани чин, док је новинар “Данаса” доживео да му полицајац тражи чланску карту СНС-а да би га пропустио мало ближе централном месту догађаја.

Сутра – Београд на води (2): Футуристичке куле у Патковграду

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!