У емисији „Црно-бели свет“ Ђорђе Вукадиновић је разговарао са Владимиром Гајићем, „народним адвокатом“, како га је назвао домаћин, услед његовог неуобичајено несебичног ангажмана у односу на већину у овој, донекле непопуларној струци. Владимир Гајић, председник правног савета Народне странке је бранио и бесплатно саветовао читав низ лица која су се због свог друштвено-политичког ангажмана нашла на удару система или припадника естаблишмента, као што су Александар Обрадовић, узбуњивач из Крушика и више грађана који су насумично хапшени и понижавани на јулским протестима 2020. Последња у том низу је српска политичарка са Косова и Метохије Рада Трајковић, коју је Милан Радојичић, контроверзни лидер са севера ове покрајине тужио за „нарушавање угледа“ након што га је у јавности повезала са организованим криминалом и убиством Оливера Ивановића. Суд је одбацио његову тужбу, што је био и непосредни повод за ово гостовање.
Суд у Србији никада није имао судску власт, тужилаштво никада није било независно
На Вукадиновићево питање да ли то значи да је ипак могуће пронаћи правду у српским судовима, Гајић је одговорио да то умногоме зависи од тога ко им је противник. „Држави очигледно није ни стало до личних спорова као што је ова приватна грађанска тужба какву је покренуо Милан Радоичић.(…) Правни тим Народне странке, нас једно десетак адвоката, добио је све парнице у којима смо заступали Вука Јеремића, Мирослава Алексића, Поноша, у такозваним „штампаркама“, против ових таблоида који блате људе.“ С друге стране, каже Гајић, „судови таблоидима досуђују мале и све мање одштете, које најтиражнијим медијима у Србији не представљају никакав проблем да плате, тако да се ствара привид праведности“.
Тужилаштво никад није било независно. Сви су се у свим режимима плашили власти. То је сад код судија један Павловљев рефлекс
Гајић закључује да у правосуђу влада страх од режима. „Није то патент који је измислио Вучић, он је само учинио ствари много драстичнијима него што су раније биле. Суд овде никад није имао судску власт. Тужилаштво никад није било независно. Сви су се у свим режимима плашили власти. То је сад код судија један Павловљев рефлекс. Прво, кад почнете од школе… Наша основна школа, наша просвета, наше гимназије нису постављене тако да науче младог човека да мисли… На факултету вас не уче да мислите. Не уче вас да постанете слободномислећа личност и слободна особа. И Ви не можете да очекујете од таквог човека, који је сутра судија и тужилац, да је њему стало до неких правих вредности кад је у питању његов посао.“
Током емисије, саговорници су се осврнули на случај „Крушик“. Узбуњивач, Александар Обрадовић, осумњичен за одавање информација о пословању фабрике које имају статус државних тајни дуже од годину дана се налазио у кућном притвору, а оптужница против њега још увек није подигнута. Истрага која се води против њега стагнира већ дуже време. У међувремену је смењен директор „Крушика“ Владан Лукић, једна од главних личности које је узбуњивач таргетирао. Испред фабрике, која се у случају води као оштећена страна, саслушана је нова ВД директора, претходно технолошкиња у производњи која није ни упућена у случај шверца наоружања, док је још један од таргетираних – трговац оружјем Бранко Стефановић, отац тадашњег министра полиције Небојше Стефановића, умро, резимира Гајић. Адвокат наводи да је главни „дилер оружја“ поново финансијер СНС Слободан Тешић, који се налази на америчкој црној листи, а УН га карактеришу као „непријатеља мира“, због његових шверцерских операција и кршења неколико ембарга на увоз оружја.
„Београд на води“ је симбол безакоња у Србији
Споразум има једну одредбу, мислим да је то члан 6, која штити све будуће инвеститоре из УАЕ у Србији, да њих и њихове инвестиције не могу да ометају постојећи или будући закони које доноси Република Србија. Фактички, они су ексклудирани од примене српског правног поретка
Једна од тема које су се саговорници дотакли био је и контроверзни Београд на води, за који Гајић сматра да је симбол безакоња у Србији, као и да је међудржавни споразум Србије са Уједињеним Арапским Емиратима неуставан. „Споразум има једну одредбу, мислим да је то члан 6, која штити све будуће инвеститоре из УАЕ у Србији, да њих и њихове инвестиције не могу да ометају постојећи или будући закони које доноси Република Србија. Фактички, они су ексклудирани од примене српског правног поретка. (…) Тај неуставни уговор је био основ да се донесе неуставни лекс специјалис, који је основа био да се изврши експропријација незаконито, па су после и срушени објекти – ноћу, да се потпише уговор између Србије и овог новооснованог предузећа (БW) у којем Србија има 32%… Али не у објектима, него уделима у привредном друштву.“
Лично мислим да су Арапи ту каскадери. Да је то приватна инвестиција најмоћнијих људи ове земље, а могуће је да су у то умешани и неки од најмоћнијих политичара
Због тога, сматра Гајић, српска страна у предузећу годинама не бележи приходе. „Када би се једног дана, неутрални и независни уставни суд позабавио тим међународним уговором, после првог читања би нашао да је тај уговор неуставан. Када би се тај уговор прогласио неуставним, аутоматски би као кула од карата, цела та правна конструкција коју су они направили – пала. И то би постали бесправни објекти.“, тврди Гајић и наставља: „ Ту сигурно има огромног прања новца. Друго, ја рецимо лично мислим да су Арапи ту каскадери. Да је то приватна инвестиција најмоћнијих људи ове земље, а могуће је да су у то умешани и неки од најмоћнијих политичара“, претпоставља адвокат.
Положај Вулина као министра је постао неодржив, полицајци не могу очима да га виде
Разговарајући са својим домаћином о преговорима о изборним условима у којима посредују представници Европског парламента, Гајић је рекао да би их требало прекинути док се „… не разјасни улога председника државе у организованом криминалу. Постоје сад озбиљни докази о томе. Ми смо сада дошли на невероватну ствар, да опозиција треба да преговара, очигледно, са мафијом око изборних услова. То је много смешно… И да изађе на изборе против организоване мафије.(…) Да ли стварно од нас Европска унија очекује да на то зажмуримо и да кажемо да нема везе? И да ли је могуће да ће Вучић купити ваучер подршке за још један мандат уколико буде пустио Рио тинто да отвори рудник литијума у Србији?“, поставља адвокат питања за која истиче да су од националног значаја.
Да ли је могуће да ће Вучић купити ваучер подршке за још један мандат уколико буде пустио Рио тинто да отвори рудник литијума у Србији
Када га је Вукадиновић упитао шта би изласку на изборе могла да буде алтернатива, Гајић каже да ће се режим распасти. “Положај министра Вулина, имам и неке информације, доста кредибилне у вези са тиме, да је постао неодржив. Они су УХВАЋЕНИ у вези са организованим криминалом. И кад је у питању Јовањица, и кад је у питању ова Беливукова група… То се сада зна.(…) Мислим да је његов положај као шефа полиције доведен у питање и на међународном плану, код великих сила, што има огроман утицај.(…) И на унутрашњем… То је немогуће колико је омражен у полицији. То ја знам из свог посла. Очима не могу да га виде полицајци. То сам сигуран.“
О могућој кандидатури за градоначелника Београда
„Да ли сам ја сада разговарао са кандидатом Народне странке за градоначелника Београда?“ – било је последње Вукадиновићево питање.
„Не знам то још увек. Немам директан одговор на то питање“, одговорио је „народни адвокат“ и додао: „Постоје мишљења да бих ја могао да урадим нешто значајније као кандидат на градским изборима. Нисам тако много анализирао да ли је то тачно, или није, али за случај да се око тога договоримо, ја сам по природи борац, не би за мене био проблем да покушам то и да реализујем.“
НСПМ.рс