СТАНАРИ вождовачког насеља Степа Степановић непријатно су изненађени новим издатком свега неколико дана пред почетак грејне сезоне! Да би могли да се греју, најпре морају да замене дотрајале батерије на топлотним уређајима, захваљујући којима топлотну енергију плаћају по утрошку. За тај посао, фирма „Рарекс“ тражи им чак 13.000 динара по стану!
Како каже један од житеља насеља, плаћање грејања по потрошњи довело је до значајне уштеде у кућном буџету. Услугу очитавања потрошње, фирми „Рарекс“ плаћали су око 6.000 динара годишње, што није велика цифра у поређењу са ценом грејања преко „Београдских електрана“. Међутим, замена батерија на калориметрима оставила их је у чуду.
– Батеријама је истекао рок трајања и сада сваки стан треба да плати 13.000 динара да би се оне промениле – прича нам Вождовчанин Д. С. – Мислимо да је то прескупо имајући у виду да у нашем насељу има око 5.500 станова.
Како објашњавају из фирме „Рарекс“, са којима су неке скупштине станара Степе склопиле уговор о очитавању, прерасподелом топлотне енергије и одржавањем топлотних инсталација, 15 евра за замену батерије по уређају је стандардна цена.
– Калориметри имају рок трајања пет година – каже директор „Рарекса“ Ранко Релић. – Када радимо обнову, онда мењамо и батерије.
Део станара поменутог насеља уговор је склопио са данском компанијом „Бруната“. Ова фирма даје гаранцију од чак 10 година за топлотне уређаје. Како кажу, нису имали до сада рекламацију за батерије на калориметрима, али оквирно, њихова замена би коштала око пет евра.
– Услуга очитавања утрошене топлотне енергије у грејној сезони кошта четири евра без ПДВ. Овај начин грејања постао је актуелан од 2010. године и, нажалост, још није доживео замах. Ипак, искуство показује да је уштеда око 30 одсто у односу на годишње плаћање грејања преко „Беоелектрана“ – истиче погодности Миодраг Палибрк из „Брунате“.
Грађевинска дирекција Србије је у прве две године од завршетка изградње стамбених објеката у насељу Степа Степановић обезбедила бесплатно очитавање и прерасподелу утрошене топлотне енергије. У току 2014. године, све Скупштине станара обавештене су да су након истека гарантног периода у обавези да организују очитавање и прерасподелу топлотне енергије. Тако су станари склапали уговоре са компанијама „Рарекс“,“Бруната“ и „Техем“, јер оне испуњавају техничке стандарде које су прописале „Београдске електране“.
КАРАКТЕРИСТИЧНО ЗА НОВОГРАДЊУ
ТОПЛОТНЕ инсталације захваљујући којима се енергија плаћа по утрошку, карактеристичне су за новоизграђене стамбене објекте. Права је реткост да се постојеће зграде пребацују на даљински систем.
– Скупштине станара у једној згради у Улици Страхињића Бана, и једна у Жаркову, једногласно су се усагласиле да им се овакав систем грејања уведе у станове – каже нам Миодраг Палибрк из фирме „Бруната“.
Г. НОВАКОВИЋ, Новости.рс
Фото Н. Фифић
koliko ja znam matematiku ako je 15 evra po bateriji onda je to 1300 dinara