Председница одборничке групе Народне странке у Скупштини Београда, Марина Липовац Танасковић, изјавила је да ће градска власт из ове године из буџета престонице „извући“ укупно 42,2 милијарде динара, односно око 355 милиона евра за „које нико не зна за шта су тачно потрошени“.
– То је трећина буџета, а средства су формално намењена за уговорима о делу и специјализованим уговорима, преко којих се новац извлачи у приватне џепове, док је за плате свих 2.500 запослених у градској управи издвојена трећина те суме, односно 15 милијарди динара или око 130 милиона евра – рекла је Марина Липовац Танасковић на конференцији за новинаре испред Скупштине Србије, где је одржана седница градског парламента.
Она је навела да су само од јуна до данас трошкови за уг
оворе о делу и специјализоване уговоре повећани за 2,2 милијарде динара.
– Новац одлази на џипове, у џепове и у џакове, а грађанима остаје да плаћају све те глупости.
Марина Липовац Танасковић је додала да је трећи ребаланс овогодишњег буџета престонице представља „трагично лице власти, која је показала да је нестручна и неспособна да води град, али је веома стручна и способна да извлачи новац из буџета.
– Град се, поред толиког извлачења новца из буџета, ове године додатно задужио за пет милиона евра за линијски парк, 10 милиона евра за реконструкцију Каленић пијаце, а задужио се и за још 1,43 милиона евра за завршетак реконструкције четири улице од Вуковог споменика до Калемегдана – рекла је Марина Липовац Танасковић.
– Та реконструкција је трајала четири пута дуже од предвиђеног рока, 24 месеца уместо шест месеци, и није им било довољно 18,2 милиона евра предвиђених уговором, него су се додатно задуживали за завршетак тог посла, па ће та реконструкција са свим претходним додатним задужењима Београђане коштати укупно око 30 милиона евра – додала је Марина Липовац Танасковић.
Она је навела да је Србија пре неколико дана потписала уговор за рехабилитацију укупно 23 километра ауто-пута за 16 милиона евра, а да ће реконструкција 2,9 километара улица од Вуковог споменика до Калемегдана коштати 30 милиона евра.
– Поред градске власти, задужују се и комунална предузећа, па се тако Паркинг сервис ове године задужио за 345 милиона динара за реконструкцију 12 гаража а онда додатно и за 100 милиона динара за реконструкцију паркиралишта – рекла је Марина Липовац Танасковић.
Председница одборничке групе Народне странке у градском парламенту је додала да све то није довољно граду да би био ликвидан и зато добија додатни новац од Владе Србије.
– Пре неколико дана је из републичког буџета издвојено 390 милиона динара за ликвидност Београда, а град је ове године од државе добио укупно више од милијарду динара – рекла је Марина Липовац Танасковић.
Она је подсетила да је планирана вредност метроа 2012. године била 2,2 милијарде евра, а 2019. износила је 4,4 милијарде евра, док се данас говори да ће коштати пет милијарди евра.
– Грађани су платили додатне студије за метро 500 милиона евра само зато што је мењан план да би се линије метроа укрштале код ’Београда на води’, а не на Тргу Републике, како је првобитно планирано – закључила је Марина Липовац Танасковић.
директно.рс