Србија

Београд празни Србију

Из античких времена остала је изрека да сви путеви воде у Рим. У српској верзији, сви путеви воде у Београд. Најновији статистички подаци о унутрашњој миграцији говоре да се у српску престоницу прошле године доселило више од 15.000 становника. Највише њих је дошло из Краљева, Лесковца, Смедерева и Ужица.

– Живот у мањим местима је нешто што није на цени у српском друштву. Фактички се увек суочавате с једном врстом социјалне изолације, немогућност запошљавања, одвојености од важних догађаја, институција, људи. И у многим другим земљама живот у мањим местима има својих посебности, али код нас је с централизацијом власти дошло и до централизације привреде, услуга, јавних служби – коментарише за „Вести“ социолог Срећко Михајловић.

Колико је алармантно пражњење места по унутрашњости показују подаци из Трстеника, где је између два пописа (2002. и 2011. године), ова општина изгубила око 7.000 становника, што је скоро 15 одсто укупне популације. Трстеник је због тога влада сврстала у петнаест општина у Србији с најлошијом демографском картом.

Стручњаци су сагласни да је драстично смањење становништва по унутрашњости не само последица негативног природног прираштаја већ и миграције на релацији село-град. Због незапослености и смањења животног стандарда, првенствено млади, управо они који треба да стварају породицу, одлазе у веће градске средине и иностранство.

Пензионери се једино враћају
Спас у проблему депопулације требало би потражити и у развоју сеоског туризма, подизању његовог економског значаја и самосталности и задржавању младих на селу.
Уместо јачање ових сегмената, селу се враћају углавном пензионери, било зато што је живот јефтинији и мирнији, или због потребе да својој деци, напуштањем стана у граду, обезебеде кров над главом. Срећко Михајловић је и сам пример такве одлуке, јер се после пензионисања као угледни социолог из Београда вратио у родни крај, у село Границе крај Младеновца.

Михајловић напомиње да су унутрашње миграције уобичајен и готово стандардан процес који има светски карактер и који се дешава већ три века у Европи и развијеном свету.

– Оно што није део тог нормалног тренда кад је реч о Србији јесте одсуство децентрализоване друштвене политике која би превазишла апсолутну оријентацију ка Београду. Код нас се, нажалост, деценијама води политика да се Србије идентификује са Београдом, односно Београд је Србије и – тачка – додаје Михајловић.

Отуд је београдизација Србије социолошки већ неколико деценија одомаћен појам. Статистика каже да су, кад је реч о унутрашњем померању становништва, само београдски и регион Војводине у 2017. години имали позитиван миграциони салдо, односно био је већи број досељених у односу на исељене.

Како дебеоградизовати Србију и учинити места у унутрашњости привлачним за живот, пре свега младима? Подразумева се да се почиње од оживљавања привреде у унутрашњости која ће омогућити запошљавање, али и да се државна управа и култура децентрализује.

– Било је покушаја да се децентрализују неки Владине институције, да делови министарства буду у Крагујевцу или Нишу, али је остало мртво слово на папиру. Када гледате јутарњи програм видите колико је та београдизација узела маха. И када се нешто извештава са локала, то је кратко, повремено и непотпуно, јер изгледа у Србији постоји само Београд – констатује Срећко Михајловић.

Измештање, али уз пад квалитета
– У здравствени систем у унутрашњости сада се нешто и улаже, али наука је постала искључиво ствар Београда. Ако сте из провинције, имате један велики минус у свом ЦВ и на вас се гледа другачијим очима. Погледајте пример генетичара Миодрага Стојковића, његов повратак у Лесковац и како му је одбијена кандидатура за чланство у САНУ – констатује Михајловић својеврсну дискриминацију чак и према људима из науке.
Он примећује да је на једвите јаде децентрализовано високо образовање, али да је отварањем факултета по мањим местима дошло до смањења квалитета образовања.
– Нажалост, имамо појаву да када се нешто измешта из Београда, онда то обично буде на нижем нивоу квалитета – додаје наш саговорник.

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!