Преговори Београда и Приштине водиће се убудуће на највишем нивоу. Кетрин Ештон ће водити читав процес. Остаје непознаница шта би све требало да буду теме ових разговора
ДИЈАЛОГ између Београда и Приштине извесно чека промена формата. О свему би, према најавама, ускоро у Вашингтону, на маргинама заседања Генералне скупштине УН, требало коначно да се договоре председник Томислав Николић и висока представница Кетрин Ештон.
Регулисањем односа између Београда и Приштине у области телекомуникација и енергетике завршиће се, тако, по свој прилици, преостали део техничког дијалога, после чега ће се, како сада ствари стоје, ускоро прећи на решавање свеобухватних односа на вишем, политичком нивоу.
Ових дана воде се живе дипломатске активности на утврђивању оквира политичког дијалога. И поред тога што се у јавности појављују разна нагађања, тачан план према којем би требало трајније да се уреде односи Београда и Приштине за сада не постоји.
ПРОВОКАЦИЈА Директор Владине канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин изјавио је да је најава косовског министра унутрашњих послова Бајрама Раџепија да ће му забранити улазак на територију покрајине “јасна провокација и притисак” како би се отежао и спречио предстојећи дијалог Београда и Приштине.
– О модалитетима наставка дијалога се још разговара – потврдила је за “Новости” портпарол високе представнице Маја Коцијанчич.
Неке појединости су, ипак, познате. Европа би, сходно озбиљности теме, посредовање требало да пребаци с чиновничког на највиши ниво. Постоји, тако, намера да читавим процесом, уместо Роберта Купера, надаље руководи Кетрин Ештон.
Има намера и да се резултати овог дијалога укључе као саставни део процеса европских интеграција, мада је то, де факто, и до сада био случај. Конкретно, европски пут и Београда и Приштине зависио би од коначног договора на политичком нивоу.
Ипак, највећа непознаница остаје питање шта би требало да буду теме ових разговора. Питање севера покрајине је једно од најзначајнијих у том погледу.
Новости
наслов Србија Данас