Светом литургијом у Вазнесењској цркви, свечаном литијом централним градским улицама, уношоњем иконе, паљењем свеће и ломљењем славског колача у Старом двору данас је обележена крсна слава Београда – Спасовдан.
Сва градска и приградска црквена звона зазвонила су тачно у 11.30 када је кренула литија из Улице адмирала Гепрата.
На челу литије био је и барјак од црвеног броката који је са једне стране имао икону Вазнесења Господњег и словима од златних нити натпис “Општина Града Београда 1938”, а са друге стране икону Свете Петке и поруку “Ко Крсно име слави – оном и помаже”.
Са леве и десне стране барјака ношене су два мала крста и два мала звона која све време непрекидно звоне, а иза њих је ишло жито Храма и Града Београда, као и колач храма и Града.
Поред градоначелника, у свечаној литији, коју је предводио патријарх српски Иринеј, учествовали су и заменик градоначелника Андреја Младеновић, градски менаџер Горан Весић, помоћници градоначелника Ирена Вујовић и Борко Милосављевић, градски архитекта Милутин Фолић, чланови Градског већа и градски секретари, као и велики број грађана, представника Војске и црквених великодостојника.
Овогодишњи домаћин славе, Синиша Мали, честитао је овај свечани дан Београђанима, уз подсећање да га обележавају сви грађани престонице, без обзира на вероисповест.
– Ове године највећи број Београђана придружио се литији, што говори колико је овај дан битан за све грађане престонице – истакао је градоначелник, који је претходно свечано унео икону Вазнесења господњег у Скупштину града и упалио славску свећу.
Он је најавио да ће овим поводом бити организована свечаност у Старом двору, када ће бити уручена и Повеља почасног грађанина немачком књижевнику Петеру Хандкеу.
– Данас ћемо изразити захвалност великом књижевнику, који је жртвовао себе и своју каријеру не скривајући да је истински пријатељ Београда и Србије – указао је градоначелник.
Након молитве, литија се кретала Кнез Михаиловом и Париском до Симе Марковића где је код Саборне цркве одржана друга молитва у којој су се молили за поштеду од страдања, мир и напредак.
Литија је одатле наставила Поп Лукином, Бранковом, кроз Краљице Наталије и Добрињску до Адмирала Гепрата, где је по повратку у Вазнесењску цркву, испред гранитног Крста, одржана трећа молитва у спомен свих палих јунака Београда.
Блиц
prekrstio se gradonacelnik, provereno. zgranuo sam se