Корисници народних кухиња у Београду, више неће добијати храну, већ новац. То је одлука Секретеријата за социјалну заштиту, објављена на званичном сајту, коју у тој служби нису желели да образложе. За кориснике то није прихватљиво, јер неће моћи да прехране породицу за месец дана.
“Каже шта си јела јуче, то ћеш да једеш и данас. Моја деца гладују јуче цео дан”, жали се Гордана Животић корисница Народне кухиње.
Деца Гордане Животић нису јела ништа, због тога што је у Народној кухињи у београдском насељу Раковица није дочекала храна, већ катанац. Кориснике су такође сачекали спискови и обавештење да ће уместо оброка, за то добити новац.
“Ако поделимо 5.040 на 30 дана, значи да је 168 динара по оброку, тако да смо у безизлазној ситуацији са тим новцем ми не можемо да обезбедимо топли оброк себи и својој деци”, говори Снежана Петровић, корисница Народне кухиње.
Традиционално чекање испред Народне кухиње, овога пута пребачено је испред Центра за социјални рад. Они коији су јуче остали гладни, данас уместо у храну гледали су у спискове на којима је обележено када ће их исплатити.
“Направили су од нас стоку, долазим овде са поломљеном кичмом у којој имам плочу са пет шрафова долазим да би узела тих 168 динара и да бих дочекала своје име окачено на вратима, то је крајња срамота”, говори Милица Ђорђевић корисница Народне кухиње.
Бесплатне оброке у Београду, сваког дана углавном су добијали пензионери са минималним примањима као и породице које живе од социјалне помоћи.
Због чега је одлучено да ће сви они уместо оброка добијати новац и да ли таква одлука значи укидање Народних кухиња у престоници од надлежних из Секретеријата за социјалну заштиту, нисмо добили одговоре.
Из Црвеног крста поручују да су Народне кухиње неопходне.
“Потреба за реализацијом је евидента, 2/3 наших корисника изјавило је да им је то и једини оброк током дана, а дефиниција програма је један топли оброк дневно, следовање пола литре куваног оброка и половина хлеба и трећину наших корисника чине младии деца испод 18 година”, говори Весна Миленовић, генерални секретар ЦК Србије
У Србији 36.000 људи користи Народне кухиње, а трећина њих је из Београда. Оваква ситуација није у осталим српским градовима и општинама, јер Народне кухиње и даље раде.
Н1инфо