Економија

Берићет нам пропада док ми плаћамо и једемо туђе

Чачак — Петак је одвајкада пијачни дан у Чачку ,а сточна пијаца у Љубићу, осликава стање пољопривреде и економски положај сељака – цене повољне, али купаца мало.

Прасићи тежине до 30 килограма продају се за 210 до 230 динара по килограму, што значи да је цена у благом порасту, али за скоро 100 динара мања у односу на прошлу јесен. Овца са јагњетом се може купити за 110 евра, док ухрањен ован стаје 150 динара по килограму.

Поврће бележи рекордно ниске цене. Кромпир сорте дезира или кондор се продаје на велико по 22 динара за килограм, а слична је и цена семенског прве репродукције.

Познати чачански пекар, Бобан Марковски, познат и као Македонац, на пијаци је 25 година и у прилошкој плетеној корпи разноси бурек и пецива, али слабу продају, каква је сад, не памти. “Раније сам петком продавао по 50 тепсија бурека, а сада је толико опало да једва оде 10, а цена је иста”, наводи он.

Милован Брковић из села Теочин каже да је раније сејао по пет-шест хектара овог поврћа, али да ове године неће више од хектар и по.

“Кромпир је појефтинио, а ђубриво и заштитна средства поскупели. Али највећа мука је продаја, биће добро ако данас оде 200 килограма, то је седам или осам џакова, а имам још два вагона. Упропастио нас је увоз страног, док наш труне”, каже Брковић за Тањуг.

Горан Живановић из Претока продаје кукуруз за 20 динара по килограму. Јада се да стање није добро, јер кад плати гориво и нешто презалогаји не остане му никаква зарада. “Под кукурузом сам имао четири хектара, велика је мука све то обрадити и после продати”, објашњава овај ратар.

Чак из Драгачева, из Краварице, дошла је Весна Красић са сином и дотерала пун комби јабука које узгајају. Продају их за 30 до 50 динара по килограму.

На пијаци су се данас могла купити домаћа јаја по 12 динара, бели семенски лук за 200, а крупнији црни за 40 до 50 динара по килограму. Литар ракије, које има у изобиљу, кошта 400 динара, а може и на чашицу за 20.

Саднице шљива разних сорти из Трстеника и Крушевца продају се за 100 динара, са 15 одсто попуста ако се купи преко 100 комада. Остале воћке, попут кајсија, трешања и крушака, коштају 150 динара, али се може добити и нижа цена до 20 динара уколико се узме више садница.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Прасићи тежине до 30 килограма продају се за 210 до 230 динара по килограму !? Cene povoljne??? Pa jestel vi normalni bre, toliko je u nemackoj u kojoj neskolovani fizicki radnik na gradjevini zaradi neto 1500- 1600 eura ? Na plate od 25 000 dinara nebi smelo da bude skuplje od 50 dinara po kili.

    1. Jasam neki dan u maksiju pokuso sa nekom gospodjom onako bez veze hvalisati nasu robu kakoje dobra i kvalitetna sto i jeste na neki nacin ,a ona ce meni dase ja nosim u sto lepe picke materine i da je roba iz inostranstva hiljadu puta bolja i jevtinija ,u zemlju sam propao i de reko ,to sam ja doziveo u nasoj lepoj srbiji .

    2. Jasam neki dan u maksiju pokuso sa nekom gospodjom onako bez veze hvalisati nasu robu kakoje dobra i kvalitetna sto i jeste na neki nacin ,a ona ce meni dase ja nosim u sto lepe picke materine i da je roba iz inostranstva hiljadu puta bolja i jevtinija ,u zemlju sam propao i de reko ,to sam ja doziveo u nasoj lepoj srbiji .

  2. Niko nije shvatio Vučića. Čovek je duboko sarkastično i samokritički rekao DA NAM TAKO DOBRO IDE, a potpuno iskreno DA GA JE SRAMOTA. Svi su jedva dočekali da ga napadnu kako nije normalan, a on samo sledi savete svetskih eksperata.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!