Немачка је ретко када била тако јединствена и бучна у својој резигнираности и нетолерантности да прихвати нечију политичку победу, као што је то сада избор Доналда Трампа за америчког председника.
Осим код десничарске Алтернативе за Немачку (АфД), шок у Берлину влада на више равни: политичари се ређају као на траци у осудама и сумњичавости, медији организују округле столове на којима се дебатује колико ће компликована бити будућност са Трампом, а аналитичари почињу озбиљно да се баве феноменом немачког изненађења због Брегзита, његове победе, скретања Европе удесно, питајући се да ли су Немци још увек у стању да реално сагледају кретања у свету.
Без контаката са Трамповим штабом
На једној страни, влада је признала да до сада скоро да није имала контакт са Трамповим штабом, што говори о томе да се није ни очекивала његова победа.
– Нормално је да саветници председничких кандидата у изборној трци посећују Берлин да би успоставили контакте – овде то није био случај, чуло се из владиних кругова. Уз то долазе и непремостиве садржајне разлике које су се потенцирале још у изборној трци.
Медији га дочекали „на нож“
Немачки медији су у међувремену исцрпели све ресурсе осуда, тугаљивости и суза познатих са Твитера. Ерик Т. Хансен је тако за Меланију Трамп рекао да ће она „ионако само да прави журке“ у Белој кући. У ТВ емисији Сандре Мајшбергер он је открио рецепт како се поставити према Трампу:
– Све политичке вође су Трампа посипале блатом, проглашавале га незналицом и идиотом. Ако Европа жели и даље политичку и војну подршку Америке, онда политички лидери морају брзо да сјашу са својих високих коња и на истој висини са Трампом да му кажу: Хеј, хајде да заједно попијемо по пиво!
Контроверзни амерички републиканац је Немачку и Меркелову прогласио општим непријатељима – од избегличке политике до клима – питања, али ни немачки политичари му нису остајали дужни.
Шеф социјалдемократа Зигмар Габријел је изборе оценио као „суноврат у стара лоша времена“, а шеф дипломатије Франк Валтер Штајнмајер је без увијања упозорио на „неурачунљиву америчку спољну политику“ под Трампом.
Меркелова има тежак задатак
Притисак на Меркелову је у међународним размерама сада порастао, јер се од ње очекује да одржи ЕУ после Брегзита и Трампове победе, али и да „укроти“ Путина и Ердогана.
Трансатлантски трговински споразум ТТИП, који је Меркелова форсирала и поред противљења млађег коалиционог партнера (СПД), сада се и официјелно сматра мртвим. Немачка је ту ролу моралне водеће силе Запада схватила озбиљно. У тачно два минута и 27 секунди, колико је Меркелова издвојила да честита победнику избора са друге стране Атлантика, она није пропустила да та порука звучи критички и да Трампа опомене на то шта су заједничке вредности.
Б. Божин – Вести