Економија

Берлин мирише на српске јабуке

Од свих светских купаца, Руси су и даље убедљиво највише заинтересовани за српско воће, за разлику од европских трговаца који још увек не верују да смо спремни да испоручимо довољне количине онога што су наши излагачи представили на управо одржаном сајму воћа у Берлину.

Све док Србија значајније не повећа своје површине под воћем и поврћем, не може се очекивати ни већа навала купаца на штандовима, јер уз квалитет они траже и довољне количине робе.

 Прошле године је у Србији произведено око 240.000 тона јабука, што је примера ради количина коју у Италији убере само једна кооператива која је састављена од пар стотина произвођача.

„Делта аграр“, највећи српски извозник јабука, имао је свој штанд на сајму „Фруит логистика“, где се састају најјачи светски произвођачи и трговци, са намером да промовише нове сорте јабука које се узгајају у Челареву, „моди“ и „кику“, а за које лиценцу има само неколико светских произвођача.

Слободан Кошутић, директор продаје и откупа воћа у „Делта аграру“, каже да је план ове компаније да у скоријој будућности произведе око 12.000 тона јабука годишње од чега ће страним тржиштима пласирати око 10.000 тона. Он каже да ова компанија највећи део своје производње продаје на руском тржишту.

 

[pullquote_right]

Важна подршка државе

Грађење бренда српских произвођача свакако би било брже да иза њих на сајмовима стоји држава, што су у Берлину веома успешно учиниле Турска, Холандија или примера ради Аргентина. Србија, нажалост, још увек нема ту снажну подршку државе, али се произвођачи и прерађивачи сами труде да нађу пут до купаца широм света.

[/pullquote_right]

 

– То што српски произвођачи не извозе за европско тржиште не значи да су наши производи лошији од њихових. Напротив, у производњи поштујемо све стандарде квалитета који важе на нивоу ЕУ. Наши произвођачи само не успевају да постигну цену коштања коју има један европски воћар – каже он.

На овој међународној смотри воћа и поврћа своје узорке су изложили и чланови Пословне заједнице „Плодови Србије” који окупљају највеће извознике воћа и поврћа. Они се такође слажу да српско воће има квалитет, али и тврде да Србија што пре мора почети да осваја европско тржиште.

– Русија се придружује СТО и дужни су да смање царине за све земље чланице, што значи да ускоро наш бесцарински однос неће бити велика предност јер ће царине бити ниже и за остале европске воћаре. Тако да ми полако губимо то тржиште – каже за „Блиц“ Владимир Вечић, директор „Агропрома“ Суботица који такође извози јабуке на руско тржиште.

Излагање на оваквим сајмовима није битно само за фирме које настоје да ступе у контакт са што већим бројем купаца. Примера ради, од успеха „Делта аграра“ директно зависе и произвођачи јабука у Србији од којих ова компанија откупљује робу, али и кооперанти ове фирме.

Јулка Тоскић, директор стручне службе „Делта аграра“, каже да је у интересу и самих произвођача да раде за велики систем јер на тај начин бивају натерани да производе најквалитетнији производ.

– И што је најважније, ми им нудимо сигурно тржиште у наредних 15 година јер се „Делта аграр“ самим уговором о кооперацији на то обавезује. Минимална површина на којој је потребно засадити јабуке је један хектар – каже Тоскићева за „Блиц“.

Рачуница показује да се на воћњацима ове компаније остварују приноси од 70 тона јабука по хектару, што је и до три пута више него што се убере у једном класичном српском воћњаку исте површине.

Ипак, да би се неки пољопривредник осмелио да у један хектар под јабукама уложи око 25 000 евра, потребна је помоћ државе кроз субвенције, али и ниже каматне стопе за задуживање.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!