Берлин је данас затражио од Москве објашњење због чега се осморо немачких грађана налази на „црној листи“ политичара, дипломата и војних званичника из земаља ЕУ којима је забрањен улазак у Русију, саопштило је немачко Министарство спољних послова.
Званични Берлин је „у контакту с Москвом“ и „инсистира ма транспарентности“ у решавању овог проблема, наводи се у саопштењу и додаје да особе које се налазе на листи имају право да знају због чега им је улазак у Русију забрањен, пренео је Тасс.
Према писању листова „Билд“ и „Франкфуртен Алгенајне Цајтунг“, руска страна посла је „црну листу“ на адресе многих дипломатских мисија земаља ЕУ у Русији.
Од немачких држављана, на листи се налазе посланик у парламенту Карл-Георг Велман, Михаел Фухс, заменик шефа фракције ЦДУ/ЦСУ у немачком Бундестагу, копредседници групе Зелени/ЕФА у Европском парламенту, Данијел Кохн-Бендит и Ребека Хармс, генерални секретар Савета Европе Уве Корсепиус, државна секретарка за одбрану Катрин Судер, командант немачких Ваздухопловних снага Карл Милнер и политичар из странке ЦСУ Бернд Поселт.
Неки европски политичари, чија су се имена нашла на руској „црној листи“ изјавили су данас да су „поносни“ због тога.
Русија је овом листом одговорила на санкције које јој је Унија увела због Крима и Украјине, рекао је јуче премијер Холандије Марк Руте.
„Присуство на овој листи не мења моју посвећеност народу Украјине“, написала је посланица у шведском парламенту Ана Марија Кораза Билт на Твитеру.
„Имам више разлога да будем поносна него да се плашим… Путинова листа је потврда да радим добро као парламентарац“, додала је супруга бившег шефа шведске дипломаије Карла Билта.
Бивши министар спољних послова Чешке Карел Шварценберг, познат по оштрим критикама руске политике према Украјини, такође је потврдио да се налази на листи и поздравио такву одлуку, пренео је АФП.
„Кад сам виде друга имена на листи, установио сам да сам у веома пристојној екипи. Сматрам ово наградом“, рекао је Шварценберг за агенцију ЧТК.
Међу именима која су се нашла на листи су и Ги Верхофштат, шеф либералне групе у Европском парламенту, као и бивша премијерка Белгије и министарка културе Шведске Лена Аделсон Лиљерот.
„Црну листу“ је међу првима коментарисао премијер Холандије Марк Руте, који је рекао да она није заснована на међународном закону, да није транспарентна и да би могла да се оспори на суду.
Танјуг
sve Evropske I NATO crne liste su transparente I bogom dane
teraj se baba I svi EU I NATO saveznici u P.M.