ПАРЛАМЕНТАРНЕ изборе у Италији заказане за 4. март, обележава политичка дезоријентација великог дела бирачког тела. Најновије сондаже јавног мњења показују да готово сваки други грађанин има дилему да ли уопште да изађе на гласање.
Са толико „слободних бирача“, свака прогноза излаже се опасности да потпуно подбаци, истичу аналитичари.
Да су избори данас, највећу шансу да формирају владу имале би десничарске партије ако би после избора сабрале гласове.
– Све прогнозе су ипак лутрија – упозорава политиколог Роберто Далимонте.
ГРАЂАНИ треба да изаберу парламент са 630 посланика Представничког дома и 215 чланова Сената. За мандата досадашњег скупштинског сазива, у Риму су седела три премијера: Енрико Лета, Матео Ренци и Паоло Ђентилони, сви из Демократске партије. Ова странка левог центра сада има око 25 одсто подршке. Покрет Напред Италија, партија некадашњег премијера Силвија Берлусконија – који се „у великом стилу“ вратио у политику и усталасао (ван)националну позорницу упркос судској забрани да се кандидује – има тек око 15 одсто. Најјача појединачна снага у Италији је партија Пет звезда која има 28 процената гласача.
Западни медији истичу да је, ионако ниско поверење Италијана у националне политичке партије и институције, сада, уочи избора, достигло рекордни ниво.
Времешни Силвио Берлускони (81) користи ту ситуацију и наступиће као лидер коалиције центра и деснице и вођа своје партије Форца Италија. Његов ривал, социјалдемократски експремијер и шеф ДП која је још на власти, Матео Ренци, некоћ особа у коју су се полагале велике наде.
Ту је затим Матео Салвини, шеф Лиге за север, противник евра и миграната. На премијерску функцију претендује Луиђи ди Мајо (31) који је напустио студије и предводи Пет звезда.
ЈАВНИ ДУГ
ЗЕМЉА са трећом највећом економијом у еврозони, Италија је и међу државама које најспорије расту и које су најзадуженије. Са јавним дугом од око 130 одсто БДП налази се иза Грчке која има 180 одсто. Међутим, не само да ниједна странка није изнела предлог смањења дуга, већ се предизборна кампања претворила у такмичење ко ће га повећати. Странке предлажу раст потрошње и до 200 милијарди евра!
АНАЛИТИЧАРИ указују на то да је мало вероватно да ће се 4. марта добити победник. Нови изборни закон ниједном од три велика блока – десној коалицији, социјалдемократама, а ни странци Пет звезда – не отвара могућност добијања потребне већине за формирање владе. Прети такозвана експертска влада, крајње климава велика коалиција Берлусконијеве странке са социјалдемократама. Или нови избори.
Чињенице да је популистички оријентисани Берлускони, медијски магнат и милијардер, четвороструки премијер своје земље, готово одвео Италију у банкрот; да је утајио милионски порез; да се понашао потпуно недопустиво „шенлучећи“ с проституткама које су биле на самој ивици пунолетства – изгледа да нема утицаја на предстојеће изјашњавање бирача. Као што, по свему судећи, битну улогу неће одиграти ни чињеница да Берлускони подсећа на мумифицирану карикатуру, што је последица бројних естетских операција, тврде познаваоци италијанског јавног мњења.
БЕРЛУСКОНИЈЕВ десни савез с Лигом за север и малом странком Италијанска браћа, у овом моменту убедљиво води са 35 одсто гласова и има тренд раста.
Ивана Станојевић, Новости.рс
фото: ЕФЕ