Српским произвођачима млека и меса догорело је до ноката. Уз лошу аграрну политику, европске мере које им отежавају извоз за Русију и неконтролисани увоз по Споразуму о стабилизацији и придруживању (ССП), погодила их је и велика суша.
У два наврата су протестовали тражећи интервентан откуп меса, млека и товљеника, хитну забрану увоза меса, млека и живе стоке и измену правилника о промету и коришћењу живе стоке и меса.
Према речима председника Уније произвођача из Сремске Митровице Златана Ђурића, Влада Србије им је донекле изашла у сусрет. Мало су подигнути прелевмани на увоз млека, што и не даје неки ефекат, јер је цена откупа и даље ниска, скоро “уцењивачка”.
– Политика је укључена у све, па нажалост док ми производимо млеко, увози се некакво концентровано које је чист отров, разблажује се водом и додаје му се биљна палмина, уместо млечне масти – открива за “Вести” Ђурић.
Спремите се за ценовни шок: Скупља храна због струје и суше
Он истиче да сточни фонд опстаје само захваљујући робним резервама из којих пољопривредници набављају кукуруз.
– Месо се у Србију више увози него што га откупљују од нас произвођача, па се плашим да ће тај неконтролисани увоз упропастити домаће пољопривреднике – упозорава Ђурић.
Председница Асоцијације произвођача млека Сања Бугарски у изјави за наш лист указује на одсуство комуникације с Министарством пољопривреде, “јер се у том ресору понашају као да се баве грађевином”.
Бирократија сише крв
– Држава пољопривредницима даје субвенције, а од тога нам више од половине узму разне институције које нам је иста та наша држава наметнула. То су неке локалне и регионалне управе и ветеринарске станице у којима седи гомила нестручњака који сишу крв сељацима – указала је Бугарски.
– Ресор пољопривреде не бави се превентивом, већ гаси пожаре, па су тако каснили с прелевманима иако смо указивали каква опасност стиже из ЕУ са кондензованим млеком и млеком у праху. Уместо да на њих и велика паковања маслаца уведу прелевмане, то су учинили с малим маслацем и сиром, свежим млеком и павлаком који се иначе не увозе у великим количинама – каже Бугарски за “Вести”.
Опасност је, према њеним речима, што ЕУ не зна шта ће с млеком јер су руска врата затворена, па се вишак гура у Србију, и то јефтино млеко у праху, као и концентровано чија је цена као готовог производа једнака цени сировине.
– Да ли је суштина да све у Србији уништимо и продамо, па да уђемо у ЕУ – пита Бугарски која указује и на изузетно штетну клаузулу да према ССП-у од лета 2017. странци могу да купују земљу и некретнине у Србији под једнаким условима као и њени држављани.
Штета три милијарде евра
– Срби имају проблем пласмана меса у Русију јер Европа не да транспорт преко држава чланица. То су различити аршини према Србији и у пољопривреди, па испада да смо и ми под санкцијама – каже Ђурић. Он сматра да је ССП накарадан јер није у интересу српских произвођача. Због његове примене, гледано према приходима царина из 2008, штета до краја године могла би да буде три милијарде евра.
Д. Декић – Вести
Ništa nije slučajno. Sve je to plan okupatora i domaćih izdajnika.