Јавно бележничка комора Србије је, под тромесечним притиском штрајка адвоката, најавила и трећу промену тарифе у области уговорног права, од које према оцени адвокатуре користи неће имати кућни буџети грађана, већ само државни.
Нотарска комора, наиме, ослободиће државу и њене органе плаћања награде и накнаде трошкова за оверу докумената за правне послове, промет некретнина и слично. Терет плаћања се, према објашњењу члана Надзорног одбора коморе Србислава Цвејића, прелива на оног ко од државе купује. Грађани лично, како тумачи за „Вести“ адвокат Урош Тешмановић, том променом неће добити ништа.
– Једино ће више пара из државне касе ићи на неке друге намене, па ту грађани као порески обвезници имају донекле корист – објаснио је Тешмановић. Он подсећа да су под притиском адвоката већ појефтиниле нотарске цене услуга, попут заложних изјава и овера сагласности родитеља за одлазак деце у иностранство.
Овај адвокат са скепсом дочекује најаве из Јавно-бележничке коморе да ће грађанима, ако сачине и предуговор и уговор код истог бележника, предуговор бити гратис.
– Не верујемо у обећања док их не видимо на делу. Наравно да је добро све што је повољније за грађане, али прича о умањењима новоуведених дажбина показује колико су адвокати били у праву када су кренули у протесте како би грађани схватили да власт није вршила само удар на њихов џеп, већ и на њихова људска права. Новим нижим ценама покушавају да умање политичку штету коју трпе због погрешних потеза – закључио је Тешмановић.
Д. Декић – Вести
фото: Бета/Н. П. /ДС
Meni nije jasno od čega žive jadni advokati kad ne rade i ne privređuju već tri meseca.
bogami imam prijatelja advokata i on se naso u neobrano grozdje recom majka mu ima penziju
https://www.facebook.com/Izabela.Liza72/photos/a.10151204717608528.460620.147727333527/10152584252518528/?type=1&theater
Ко се иоле разуме у катастар зна да се у Србији формирао на великом делу територије тзв. катастар-непокретности који по својој функцији и начину устројавања елиминише потребу за јавним бележништвом тј. нотарима. Примера ради, да би нотар оверио купопродајни уговор између две странке у поступку промета некретнине, он се позива на евиденцију у катастру-непокретности а исти је формиран на основу облигационог права ( земљишна књига – одељење у оквиру месног Суда) и стварног права ( општински катастар), затим одлази у општинско одељење катастра и узима из евиденције већ евидентирано , па ко је онда овде луд да даје паре безвезњацима који им ни за шта не требају.
Нотари у Србији су само једна више од измишљених служби а резултати испливавају на видело, а још епизода је у најави па сретно гледање.